Twitter SEO İpuçları
İçindekiler

Twitter SEO İpuçları

Twitter SEO ipuçları, birçok insan tarafından merak ediliyor. Twitter üzerinde SEO uygulamak, markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ön plana çıkarmanın en iyi yoludur. Arama görünürlüğünün yükselmesine yardımcı olacak Twitter SEO uygulamaları, Twitter algoritmalarının ve bu sosyal medya platformunu kimlerin niçin kullandığının anlaşılmasını gerekmektedir.

Twitter gibi büyük sosyal medya sitelerini, arama motorlarından ayrı düşünmek, esasen doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Google, Twitter, LinkedIn ve Facebook gibi çok çeşitli sosyal medya sitelerinden tonlarca bilgi çekerek, SERP’leri karşınıza çıkarırlar. Öte yandan bu tür sosyal medya sitelerinde gönderileriniz ne kadar fazla görüntülenirse, beğenileriniz, yorumlarınız ve etiketlemeleriniz ne kadar fazla ise arama motoru sıralamanız da aynı oranda iyileşir. Dolayısıyla Twitter SEO ipuçları son derece önem arz eden bir konudur.

Twitter SEO İpuçları Nelerdir?

Twitter SEO İpuçları

Twitter SEO nasıl yapılır sorusunun yanıtı milyonlarca insanı yakından ilgilendiriyor. Sosyal medya siteleri, direkt olarak bir sıralama faktörü kabul edilmemektedir. Fakat diğer mühim sıralama faktörlerini doğrudan etkiler. Bu nedenle Google arama görünürlüğünüz söz konusu olduğunda sosyal ağ sitelerinin önemi bir hayli fazladır.

Twitter sosyal medya sitesi, yani yeni ismi ile X, takipçi kitlenizle iletişim halinde kalmanın en kolay ve en etkili yollarından biridir. Bazı Twitter SEO yöntemleri ile hesabınızı optimize edebilirsiniz. Sonuç olarak daha fazla potansiyel takipçiye veya müşteriye ulaşabilirsiniz. Takipçilerinizin, tweet’leriniz ile rutin şekilde etkileşime girmesine ihtiyacınız vardır. Bu nedenle çok sayıda takipçi edinmek tabii ki önemli bir noktadır. Aynı zamanda her gün ortalama 500 milyon tweet atıldığını hatırlatırız. Bu da demek oluyor ki, Twitter ile arama motorlarındaki görünürlüğünüzü iyileştirmeniz mümkün olabilir. Tüm bunlar için Twitter SEO ipuçları önem kazanır. Uygulamanız gereken Twitter SEO taktikleri şunları içerir:

Twitter Profilinizi Optimize Edin

Twitter profiliniz, arama motorlarında markanızı ve misyonunuzu doğru bir şekilde tanımlar. Bu nedenle potansiyel takipçilerin ilk dikkat ettiği şey profil görünümü olur. Twitter profilinizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, profilde çeşitli çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Mesela biyografi alanını buna göre düzenlemeniz gerekir. Google, Twitter profilini endekslerken görünen adı ve kullanıcı ismini başlık etiketi olarak kabul eder. Bu, Google’ın arama sonuçlarına mavi, bağlantılı metin şeklinde çıkar. Kullanıcılar marka veya site ismi aradıklarında, arama motoru listesinde Twitter hesaplarını da görüntüledikleri için markanızın adıyla kullanıcı ismi oluşturmanız son derece önemlidir.

Meta açıklama bölümü, arama sonuçları sayfasındaki başlık tag’inin altında konumlanan metin bloğudur. Biyografi alanı, Twitter profil sayfanızın meta açıklaması olacak biçimde dizine dahil edilir. Bu yüzde Twitter biyografinizi doğru ve dikkatli bir şekilde doldurmak için zaman ayırmalısınız. Ayrıca, markanızla ilgili öne çıkarmak istediğiniz anahtar kelimeleri de yine bu bölümde kullanabilirsiniz. Biyografi kısmına işletmenizin ya da markanızın etkili bir özetini eklemeniz tavsiye edilmektedir.

Twitter profilinize web sayfanızın linkini ekleyebilirsiniz. Bunu yapmanız, sayfanızın backlink profilini iyileştirecektir. İşlem, arama motorlarının gözünde Twitter profilinizin daha çok güvenilirlik kazanmasına yardım eder. Ayrıca bütün sosyal medya profillerinizde aynı kullanıcı ismini tercih etmeniz, aktif olduğunuz herhangi bir sosyal medya sitesinde kolay ve pratik bir şekilde bulunmanıza imkan tanır. Bu da Twitter SEO ipuçları arasında öne çıkar.

Tutarlılık, dolandırıcıların uzaklaştırılmasına ve belirlenmesine de yardımcıdır. EK olarak; sosyal ağ profillerinizin SEO’sunu daha da geliştirir.

Hashtag’ler Kullanın

Twitter SEO ipuçları konusunda bir diğer önemli nokta ise hashtag olur. Bunlar # ile başlayan ve kullanıcının oluşturmuş olduğu bir tür etiketlemedir. Twitter SEO işlemleri mevzu bahis olduğunda en önemlilerden biri olarak kabul edilir. Instagram ve Twitter gibi çeşitli sosyal ağlarda yaygın olarak kullanılan etiketler, paylaşımların aynı başlık altında toplanmasına izin verir.

Bir kullanıcı etikete tıkladığı zaman, o etiketi barındıran diğer paylaşımları da görmektedir. Belirli bir konu ya da olayla ilgili dikkat çekmek konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. Bir tweet’in herhangi bir alanına dahil edilebilen etiketler, özellikle de gündemdeki konularda seçilir ise etkileşim oranlarını bir hayli etkiler.

Twitter üzerinde trend konular, teknoloji, moda, politika ve gıda gibi birçok alanda olabilir. Bu nedenle tweet’lerinize global çaptaki veya ülkemizdeki bazı trend etiketleri eklemek, daha çok görülme şansı elde etmenize yardımcı olur. Bu durum diğer yandan etkileşim oranını da yükseltir. Fakat spam olarak algılanmaması bakımından hashtag kullanımında aşırıya kaçmamak oldukça mühimdir. Aslında Twitter, her bir tweet başına 2 taneden fazla etiket kullanılmamasını söyler.

Etiketler, Twitter üzerinde SEO’daki anahtar kelimeler ile aynı rollere sahip olduğu için bu konu atlanmamalıdır. Web sayfanızda kullanmış olduğunuz temel keyword’leri Twitter paylaşımlarınıza eklediğinizde, tweet’leriniz hedef kitle için görünürlük kazanır.

Etiket kullanırken tweet içeriği ya da markanız ile alakasız olan etiketleri tercih etmemelisiniz. Sadece kitlenize ve sektörünüze dair anahtar kelimeler barındıran trend konulara yoğunlaşmanız tavsiye edilir. Öte yandan arama motorları tarafından indekslendiği için marka isminizi ve ürün isimlerinizi etiket olarak paylaşımlarda kullanabilirsiniz. Böylece rakipleriniz arasından sıyrılmanız çok daha kolay hale gelebilir.

Gün içinde trend olan etiketlere göz gezdirerek, paylaşmaya değer bir şey olup olmadığını incelemelisiniz. Spor, konser, moda gibi farklı etkinliklerle alakalı etiketleri kullanmak, bu etiketlerle ilgilenen diğer kişileri de yine sayfanıza çekecektir.

Etiketlemeye Özen Gösterin

Twitter SEO ipuçları arasında etiketleme konusu da dikkat çeker. Twitter üzerinde @ etiketi ile diğer farklı kullanıcı hesaplarından bahsedebilirsiniz. Bu işlemi yapmanız, paylaşımlarınızı ileten kişilere atıfta bulunmanızı sağlarken, aynı zamanda bu hesapların takipçi kitlesine ulaşmanızı da mümkün hale getirir.

Nişinizle ya da markanızla bağlantılı olarak Twitter’da etiketler ve anahtar kelimeler arayabilir, aynı sektörde yer aldığınız mesajları retweet yaparak ilgili hesaptan bahsedebilirsiniz. Bu sayede mesajınız yayınlandığı gibi etiketleme yaptığınız hesapların ilgili tweet’i beğenmesi ve yeniden paylaşması söz konusu olabilir. Bu da elbette etkileşimi ve takipçi sayısını olumlu manada etkiler.

Blog Yazılarınızı Twitter Hesabınızda Paylaşın

Twitter SEO ipuçları, blog yazısı paylaşımını da içerir. Uygulayabileceğiniz en iyi ve en popüler Twitter SEO taktiği listesinde blog yazısı paylaşımı yer alır. Twitter profilinize içerik pazarlaması stratejilerinizi uygulamanız, hem Twitter hesabınızda etkileşim oranını yükseltir hem de web sitenize trafik akışını teşvik eder. Bu nedenle ürün ve hizmet satışlarında artışlar yaşamanız muhtemeldir.

Nişinizle ilgili gönderileri blog sayfasında yayınladıktan sonra bunları Twitter profilinizde paylaşmanız, sosyal medyada görünürlük kazanmanızın kolay ve pratik bir yoludur. Öte yandan nişinizle ilgili gönderiler oluşturmanız da önemlidir. Böylece uyumlu bir duruş sergilemiş olacaksınız. Düzenli şekilde blog yayınlarınızı Twitter üzerinde paylaşarak, sadık bir hayran kitlesi edinebilir, insanların aradıkları cevapları onlara sunabilir ve marka görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Sonuç olarak arama motorlarına, web sayfanızın aktif olduğunu söylemiş olursunuz. Bu da web sitenizin SEO’suna önemli bir katkı manasına gelir.

Gönderi Sıklığı ve Zamanını İyi Ayarlayın

Doğru bir pazarlama stratejisi için paylaşımlarınızın sıklığına ve zamanına da odaklanmanız gerekir. Doğru zamanda ve doğru sayıda paylaşımlar gerçekleştirerek, hedef kitlenizle kolayca buluşabilir ve onların ilgisini çekebilirsiniz. Doğru zamanda doğru mesajları hedef kitleye sunmak, marka bilinirliğinizi artırmanın kolay bir yolu olarak karşınıza çıkar.

Ayrıca bir tweet’in ömrünün çok kısa olduğunu da hatırlatırız. Bu nedenle hedef kitleniz ile en yoğun etkileşim saatlerini göz önünde bulundurarak, paylaşım saatlerinizi dikkate almanızı öneririz. Bu husustaki araştırmalar çoğunlukla 12.00 ile 18.00 aralığının ideal olduğunu söyler. Küresel bir kitleye sahip olan markalar için günün her saatini önemlidir. Saat dilimlerini hesaba katarak, paylaşım planlamanızı yapmanızı öneririz.

Twitter üzerinde ne sıklıkla gönderi paylaşacağınız da bir diğer önemli husus olmaktadır. Bu durum ise faaliyet gösterdiğiniz sektöre göre farklılaşır. Doğru hareket etmek amacıyla rakiplerinizi muhakkak incelemelisiniz. Bazı firmalar günde üçten daha fazla gönderi paylaşabilirler. Örneğin, haber sitelerinin daha fazla sayıda Twitter paylaşımları yapmaları gerekebilir. Bu nedenle sektörünüzün gerektirdiği gibi hareket etmeye özen göstermelisiniz. Takipçilerinizde neyin işe yaradığını anlamak için kendi araştırmanızı ve analizlerinizi yapmanız önerilir.

İçeriği Tekrardan Paylaşmak

Twitter SEO ipuçları arıyorsanız; bu yöntemi de mutlaka denemelisiniz. Yoğun dönemlerde tweet gönderseniz dahi, kimi zaman pek çok kişinin tweet’inizi kaçırmış olma ihtimali bulunur. Yeni takipçilerinizin da daha önceki bilgilendirici ve eğitici paylaşımlarınızı keşfetmelerini sağlamalısınız. Tüm bunlardan ötürü iyi performans gösteren paylaşımlarınızı yeniden takipçilerinizle buluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu gönderiyi retweet yapmak yerine tekrardan paylaşmanın yaratıcı yollarını aramalısınız. Bununla beraber paylaşımın spam olarak algılanmaması amacıyla orijinalinden farklı bir slogan seçmelisiniz.

Bu tekniği uygulamak için eski gönderilerinize göz atmalısınız. Yakın tarihte paylaşmış olduğunuz için bu yöntemi kullanmanız önerilmez. Genelde eski içeriklerin yeniden paylaşılması yolu ile uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Etkileşimi Artırın

Hepimizin bildiği gibi sosyal ağlar, tüketicilerle ve takipçiler ile kişisel olarak iletişim kurma ihtimalini ortaya çıkarmıştır. Bu sayede marka ve müşteri ilişkisi, tek yönlü bir ilişkiden çıkmıştır ve artık çift yönlü olmuştur. Hatta buna çok yönlü marka ve müşteri ilişkisi bile denilebilir. Bununla beraber markaların sadece Twitter üzerinde bulunması değil, diğer taraftan etkileşimli ve ilgi çekici olması da son derece önemli hale dönüşmüştür.

Twitter platformunun yararlarından biri de, hedef kitlenize pratik şekilde erişme kolaylığı olmaktadır. Markalar için bu durum, müşteri bağlılığı ve marka tanınırlığı oluşturmanın kolay bir yolu olarak kabul edilmelidir. Gerçek dünyada olduğu gibi online ortamda da bütün iyi ilişkiler, tabii ki bağlılık gerektirmektedir. Bu durum Twitter platformu için de geçerlidir. Markaların, hemen herkesin göreceği biçimde problemlere ve sorulara yanıt vermesi, tüketicilerin satın alma tercihlerini ciddi manada etkiler.

Fakat Twitter platformunun dezavantajlarından biri de herhangi bir tartışmanın, binlerce kullanıcı tarafından görülen bir kavgaya dönüşme olanağını içermesidir. Bu yüzden Twitter’da markaların, profesyonel bir şekilde davranmaları çok önemli bir detaydır.

Twitter sitesi, müşterilere özelleştirilmiş yanıtlar verme imkanı tanır. Bu sayede, problemleri pratik ve hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmak daha da kolay olur.

GIF’ler, Videolar ve Fotoğraflar Paylaşın

Fotoğraf, video ve GIF barındıran tweet’ler, Twitter üzerinde daha fazla ilgi çeker. Bu neden bu tür formatları kullanmak da Twitter SEO ipuçları arasında konumlanır. Daha fazla insanın ilgisini çekmek istediğinizde farklı format paylaşımlarına odaklanmanız önemlidir. Paylaşımlarınızda farklı görseller ve videolar kullanmak, insanların hesabınızla, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenmesini sağlamanın kolay bir yoludur. Ayrıca bu tür paylaşımlar sayesinde etkileşim oranınız artış gösterir. Daha çok insana ulaşmak istiyorsanız, farklı formatlarda paylaşımlar yapmalısınız.

Sipariş Sorgula