Instagram Fenomen Olma Yolları Nelerdir?
İçindekiler

Instagram Fenomen Olma Yolları Nelerdir?

Instagram fenomen olma yöntemleri, pek çok insanın merak ettiği bir husus olarak karşımıza çıkar. Profilinizi büyütmek ve paylaşımlarınızı daha görünür kılmak için iyi bir etkileşim oranına sahip olmanız şart. Bu yüzden, iyi bir etkileşim oranı elde etmek, çoğu kullanıcının ve pazarlamacının temel hedeflerinden biridir. Ayrıca, Instagram etkileşimi, algoritma değişiklikleri sebebi ile dalgalanmaya açıktır. Etkileşimi devam ettirmek ya da geliştirmek zor olabilir, ancak imkânsız değildir. Bu sebeple umutsuzluğa kapılmanız gerekmez. Erişimi ve etkileşimi yükseltmenize, takipçi sayınızı artırmanız ve kendi topluluğunuzu oluşturmanıza yardımcı olacak çeşitli ipuçları var. Bunları ayrıntıları ile ele aldık.

Instagram Fenomen Olma Yolları

Instagram Fenomen Olma Yolları Nelerdir?

Instagram üzerinde popüler olmak, çoğu kişinin hayalidir. Çünkü popüler bir hesap elde etmek, fenomen olmanın kapılarını açar. Fenomen olduğunuzda ise Instagram sayesinde para kazanma şansınız artar. Öte yandan kurumsal hesapların da iyi etkileşim almaları ve kitlelerini geliştirmeleri, şüphesiz ki daha fazla ürün ve hizmet satışı manasına gelir. Tüm bunlardan ötürü Instagram fenomen olma yolları sıklıkla sorgulanır. Instagram üzerinde popüler olmak için şu uygulamalara odaklanabilirsiniz:

Benzer Hesaplarla Etkileşime Geçin

Instagram popülerliği elde etmek için her gün sektörünüzdeki ya da nişinizdeki benzer profiller ile etkileşime geçmeye özen göstermelisiniz. Bir görseli hesabınızda paylaşmadan evvel, diğer hesaplardaki içeriklere ve özellikle de sizinle benzer sektördeki hesaplara mutlaka göz atın. Instagram’ın temel kuralı, etkileşimin etkileşimi beslemesi olarak lanse edilir. Site üzerindeki diğer kullanıcılar ile etkileşim kurarak görülme ihtimalinizi yükseltmiş olursunuz.

Fakat elbette nicelik kadar nitelik de önemli olmaktadır. Bu yüzden zamanınızı doğru şeylere harcamalısınız. Mesela bir moda markasının Instagram hesabını yönetiyor iseniz o alandaki etkileyicilerin, markaların ve basın kuruluşlarının profillerinin içerikleri ile etkileşim kurun.

Böylece kendinizi, içeriğinize daha fazla ilgi duyacak doğru hedef kitleye sunmuş olursunuz. Ayrıca takip edilecek hesapları keşfetmek için arama butonunun kenarında yer alan kategoriye göre önerileri görüntülemenizi tavsiye ederiz. Başka bir seçenek de biyografide görünen anahtar kelimeleri bulmaktır. Bunu yapmak için arama çubuğuna ilgili kelimeyi girin ve kişiler alanını seçin. Böylece doğru hesapları bulmanız çok daha kolay hale gelecektir.

İçeriklerinizle Doğrudan Etkileşime Geçin

İçeriğin paylaşıldıktan sonraki ilk bir saat oldukça mühimdir. Bu süreçte içeriğinizi beğenmeli, gerekiyorsa etiketlemeler ve yorum cevapları gibi uygulamalar yapmalısınız. Gönderiden sonra gelen çok sayıda etkileşim, Instagram algoritmasının paylaşımı hedef kitlenizi çoğu için ilginç ve alakalı olarak tanımasını sağlamaktadır. Bu, paylaşımın takipçi akışında daha yüksek görünmesine izin verir. Bundan ötürü içeriğinizle ilk başlarda yoğun ilgilenmeniz önemli.

Özel Olarak Seçilmiş Uzun Kuyruklu Hashtag’ler Kullanın

Uzun kuyruklu hashtag’ler ayrıntılı ve spesifiktir. Bu nedenle paylaşımınızın içeriğini daha doğru yansıtırlar. Öte yandan etiketin sahip olduğu gönderi sayısına da dikkat etmelisiniz. Aynı mesajı ileten benzer etiketler arasından seçim yaparken, yayın sayısı az olana yönelebilirsiniz. Bu, daha az ilişkili gönderiye sahip olduğu için içeriğinizin beğenilme, keşfedilme ya da yorum yapılma ihtimalini artırır. Ayrıca daha genel etiketler de kullanabilirsiniz.

İyi Başlıklar Yazın

Instagram fenomen olma taktikleri arayanlar için başlıklar önemlidir. Metinler, etkileşim yaratmalıdır ve kişiler paylaşımlarınıza daha fazla zaman ayırmalıdır. İyi bir başlık, görsel için bağlam sağlar ve takipçilerin dikkatini hemen çeker. Başlığınıza birkaç farklı şekilde yaklaşmanız mümkün. Örneğin, bir hikaye anlatan ayrıntılı ve uzun bir başlık olabilir. Görseli geliştiren ve görsele ya da ek içeriğe genel bir bakış sağlayan kısa, konuya yoğunlaşan bir başlık da olabilir. Düşündürücü veya ciddi ya da komik ve kaygısız da olabilir. Hangisini tercih ederseniz edin, Instagram başlığınızın daha etkili ve göz alıcı olması için emek vermeniz önemli. Ayrıca bir call to action eklemeyi de ihmal etmeyin. Oluşturduğunuz ivmeyi devam ettirmek için bir soru sorun ya da takipçileri gönderiye bir arkadaşlarını etiketlemeye teşvik edin.

Normal Fotoğraflar Yayınlayın

Instagram fenomen olma yollarından biri de budur Tıpkı diğer insanlar gibi normal fotoğrafınızı yayınlamak! Yüzü olan fotoğrafların, olmayan göre yüzde 38 oranında daha fazla beğenildiğini hatırlatalım. Bu ciddi bir oran ve bundan yararlanmanızı öneririz. Bir sonraki gönderinizi paylaşırken kendi fotoğrafınızı ya da arkadaşınızın, ekibinizin, ailenizin fotoğraflarını tercih edebilirsiniz. Böylece harika bir etkileşim oranı mümkün hale gelebilir.

Bunlara ek olarak; yüz fotoğrafı paylaşmak markanızı insanileştirmenize, hedef kitleniz ile bağlantı kurmanıza ve etkileşiminizi kolay bir şekilde artırmanıza yardımcı olacaktır.

Yorumlara Hızlı Yanıtlar Verin

Yorumlara cevaplar vermek, sohbeti devam ettirmek ve paylaşımlarınızın en üst sıralara çıkmasını sağlamak için son derece önemlidir. Instagram bu sayede içeriğinizi değerli olarak görür. Bu yüzden işleri yoluna koymak için yorumlara hem hızlı hem de dostane cevaplar vermeniz tavsiye edilir.

Diğer yandan başka kullanıcıları sohbete çekme fırsatınız var. Mesela bir kullanıcı ev sahipliği yaptığınız bir aktivite hakkında yorum yaparsa, bu etkinlikle ilgili olan hemen herkesi etiketleyerek, daha büyük bir sohbet ağı oluşturabilirsiniz.

Paylaşım İçin Doğru Zamanı Bulun

Instagram fenomen olma yöntemlerini arıyorsanız, paylaşımın doğru zamanda gerçekleştirilmesine önem vermelisiniz. Bunu Instagram Insights'ın bir kombinasyonunu kullanarak tespit etmeniz mümkün olabilir. Farklı gönderim zamanlarını inceleyin ve içeriklerinizin hangi saat diliminde en fazla etkileşim oranına ulaştığını tespit edin. Böylece doğru zamanı kolay bir şekilde bulabileceksiniz. Instagram sayfanızdaki analizler alanını sık olarak incelemeyi ve içeriklerinizin yüksek etkileşim aldığı dönemleri not almayı unutmamalısınız.

Hikayeler Aracılığı ile Gönderilerinize İlgi Çekin

Instagram hikayeleri uzun bir süredir popüler. Bu olanaktan yararlanarak, takipçilerinizin ilgisini canlı tutmayı başarabilirsiniz. Ayrıca hikayeler olmadan Instagram etkileşim oranlarınızı artırmanız pek de kolay olmayabilir. Sonuçta etkileşim oranının artış göstermesi demek Instagram fenomen olma yollarından biri olarak öne çıkar. Daha çok etkileşim almanıza yardımcı olacak yöntemlerden biri olan hikayeler, hesabınızın büyümesi ve geniş bir kitleyi etkilemesi için son derece güçlü bir araç olarak lanse edilir.

Hikayelere katılımı teşvik etmek ise tamamen farklı bir konudur. Çünkü hedef kitlenizin ilgisini çekecek farklı ve özgün hikayeler oluşturmak için yapabileceğiniz farklı uygulamalar mevcut. Ayrıca feed'inizdeki yeni paylaşımlara dikkat çekmek ve etkileşimi yükseltmek için de Instagram hikayelerini kullanabilirsiniz.

Şirket Instagram’ını Büyütmek İçin Stratejiler

Instagram fenomen olma yöntemlerinden bahsettik. Yukarıda açıkladığımız ipuçları sayesinde etkileşim oranlarınızın artış göstermesini sağlayabilirsiniz. Bunlar neticesinde hesabınızın büyümesi, popüler olması ve fenomen hale gelmeniz yüksek ihtimaldir. Peki, şirket Instagram’ını büyütmek için neler yapabilirsiniz? Firmanızın faaliyet gösterdiği alan her ne olursa olsun Instagram yönetim stratejileri uygulamanız önemlidir. Markaların yüzde 80 kadarı bir Instagram hesabına sahiptir. Rakiplerinizden geri kalmamak ve bir adım öne çıkmak için Instagram stratejileri uygulayarak, hesabınızı geliştirmeniz önerilir. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Takipçilerinizin Sorunlarını Çözün

Pek çok marka hedef kitle analizi gerçekleştirir. Fakat herkes insanlara gerçekten faydalı olacak içerikler üretmez. Markanızın Instagram gönderilerine değer katmalı ve kullanıcıların sorunlarına çözümler üretmelisiniz. Markanızın hedef kitlesini doğru şekilde segmentlere ayırmanız ve hedef kitleniz hangi konularla ilgileniyor bunların bilmeniz lazım. Diğer yandan reklamlar yolu ile hedef kitlenizin hareketlerini ve etkileşimlerini analiz etmelisiniz. Markanız için özelleştirilmiş bir hedef kitle oluşturmanın sadece ilk ve önemli bir adım olduğunu unutmamalısınız. Ardından bu hedef kitlenin ilgisini çeken, onlara bilgi sunan içerikler paylaşmaya gayret etmelisiniz.

Video İçeriklere Yatırım Yapın

2017’de Instagram’ın video içerik stratejisi oldukça işe yaradı. Nitekim video içerikler, günümüzde en fazla tüketilen içerik türlerinden biridir. Bir ürünün ya da hizmetin tanıtımında video içerikleri kullanmak, markanızın bilinirliğini artırmasının yanı sıra aynı zamanda takipçi kazanmanıza ve satışlarınızın yükselmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda video içerikler tercih etmek Instagram fenomen olma yöntemlerinden biri olarak kabul görür. Çünkü video içerikleri, hem kurumsal hem de bireysel hesaplarda ilgi görür.

Geçtiğimiz senelerde yapılan bir araştırma, tüketicilerin video tercihinin ön planda olduğunu göstermiştir. Bilginin bu kaynak vasıtası ile iletilmesi, bilginin daha hafif ve daha etkileşimli biçimde yayılmasına imkan tanır. Son dönemlerde firmalar, takipçilerinin sosyal ağlardaki deneyimlerini test etmeye odaklanıyor. Bu içerik türünü kullanarak iletişim kurmanın ve etkileşime geçmenin en iyi yolunu anlamaya dayanıyor. Sonuç olarak markalar, video içeriklerini daimi olarak geliştiriyorlar. Sonuçta bu strateji ile ön plana çıkmak için kişiye ve markaya özel tasarımlar yapmak gerekiyor. Mesela bir ürün ya da hizmete video içeriğinde yer vermek, tüketicilerin ilgisini canlı tutabilir. Ürün ve hizmetinizde neyin farklı olduğunu anlatmak için video yöntemini kullanabilirsiniz.

Hikayeler Anlatın

Instagram fenomen olma stratejileri arasında da bu öneri bulunur. Hikayeler anlatmak ve iyi bir hikaye anlatıcı olmak, potansiyel müşterilerinizi etkilemenin ve satış rakamlarınızı yükseltmenin harika bir yoludur. Hikaye anlatma, dijital pazarlama alanında gün geçtikçe daha popüler olmaya başladı. Bunun sebebi ise markanın kişiliğini ve gidişatını iletmenize ve tüketici ile daha kolay ve yakın bağlar kurmanıza yardımcı olmasıdır. İyi hikayeler bilmeye duyulan ilgi, insanların doğasında vardır. Bu yüzden iyi bir hikaye anlatıcı olarak Instagram üzerinde fark yaratmanız kaçınılmaz olabilir.

Hikayeler konusunda bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz. Anlatılanlar empati kurmak lazımdır. Hikayenin, muhakkak markanın yaratılış hikayesini içermesi gerekmiyor. Güncel bir konu olabilir hatta markanın günlük rutininin bir parçası dahi olabilir. Hikaye, markanın gerçek değerlerini ve kimliğini de içermelidir. Marka dostu bir ses tonu kullanılması, hedef kitlenin kişiliğine uyum sağlaması önem arz ediyor.

Promosyonlar Oluşturun

Çekilişler ve hediyeler, hem Instagram fenomen olma yollarını arayanlar hem de hesabını büyütmek isteyen kullanıcılar için son derece önemli aktivitelerdir. Bunlar, Instagram hesabını büyütmeyi amaçlayan hemen herkesin uygulaması gereken stratejiler arasında konumlanır. Çekilişler oluşturarak ve hediyeler vererek, hesabınızın aktif kalmasını, daha çok takipçiye erişmeyi ve satışlarınızı artırmayı daha kolay bir süreç haline dönüştürebilirsiniz. Hediyeler, markanın insanileştirilmesini sağlar, müşteri sadakati oluşturur ve kullanıcılarla etkileşimi artırır. Ayrıca markadan en fazla etkilenen halk profilinin elde edilmesine de yardımcıdır.

Story Paylaşımlarını Unutmayın

Instagram tarafından yaratılan bu özellik, bir fenomen haline geldi ve geniş kitlelerin ilgisini çekiyor. Instagram tarafından yapılan açıklamalara göre hikayeler, gün içinde ortalama 300 milyon aktif kullanıcıya erişiyor. Bu nedenle büyük bir kitleden yararlanmak, story paylaşımı ile oldukça kolay. Düzenli şekilde story paylaşımları gerçekleştirerek, Instagram kullanıcılarının ilgisini çekebilirsiniz. Böylece hesabınızın etkileşim oranını yükseltebilirsiniz. Ne kadar çok etkileşim alırsanız, Instagram üzerinde fenomen ve popüler olma ihtimaliniz de aynı düzeyde çoğalacaktır.

Instagram takipçi ihtiyacınız var ise Toade paketlerine göz atmayı unutmayın!

Sipariş Sorgula