Tiktok Lite Nedir? Nasıl İndirilir?
İçindekiler

Tiktok Lite Nedir? Nasıl İndirilir?

Tiktok Lite nedir sorusunun yanıtı birçok insan tarafından merak ediliyor. Bilindiği gibi Tiktok, kısa video içerikler yayınlamak için son derece popüler hale geldi. Çoğu kişi bilmese de bu uygulamanın iki versiyonu var. Birisi standart versiyondur, diğeri de Tiktok Lite olarak karşımıza çıkar. Peki, Tiktok Lite nasıl kullanılır? İşte detaylar…

Tiktok Lite Nedir?

Tiktok Lite Nedir? Nasıl İndirilir?

Tiktok Lite, viral potansiyeli nedeni ile internet dünyasında daha popüler hale dönüşen bir video uygulaması olan Tiktok’un daha hafif bir versiyonudur. Telefonunuzda, 109 MB bellek kapsayan normal sürüme göre daha az yer kaplar. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir. Standart uygulamanın bütün temel özelliklerini barındıran Tiktok Lite’ı kullanmak, daha avantajlı olur. Aralarındaki temel fark ise Lite sürümünde bulunan ve standart sürümden çok daha küçük olan efekt sayısıdır.

Tiktok Lite Boyutu Nedir?

Birçok kişi Tiktok Lite boyutu hakkında bilgi almak ister. Uygulamanın klasik sürümü ortalama 109 MB kadardır. Ayrıca güncellemelere ve indirdiğiniz arka planlar ve efektlere göre boyut artabilir. Tiktok Lite ise 15 MB boyutundadır. Depolama kapasitesi sınırlı olan cihazlar için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Fakat bu küçük boyutun, pek çok özelliğin kesilmesinden kaynaklandığını unutmamalısınız. Buna rağmen bu tür işlevler, internet üzerinden indirilebilir fakat dikkatli olmakta yarar var. Çünkü uygulamanın boyutu yeniden artış gösterebilir.

Tiktok Lite Performansı ve Görünümü Nasıldır?

Genel olarak hem standart hem de Lite sürümün arayüzü aynıdır. Navigasyon özellikleri de benzerdir. Bu yüzden video içerikleri izlemek, taramak ve sürüklemek gibi basit aktiviteler de aynı derecede çalışır. Fakat Tiktok Lite biraz daha yavaştır.

Uygulamanın standart sürümü, video küçük resimlerini önceden yükler ve gelecek içerik hakkında fikir edinmenizi sağlar. Tiktok Lite üzerinde bu özellik bulunmaz. Bu biraz rahatsız edici bir deneyim olabilir. Ancak uygulamanın yarattığı alan, pil tasarrufu ve veri tasarrufu sebebi ile bir yüktür.

Tiktok Lite Özellikler ve Efektler Nelerdir?

Tiktok Lite ile standart Tiktok arasındaki en büyük fark, mevcut bazı özellikler ve efektlerin çeşitliliğidir. Uygulamanın klasik sürümü, ekranın ortasında konumlanan + sembolü, müzik ve gönderi şablonları, filtreler gibi uygulama için bütün video oluşturma araçlarına sahiptir. Tiktok Lite sürümünde ise araçları yüklemek gerekir. Kaynakların yüklenmesi hızlı olduğu için bu ciddi bir problem olmamaktadır. Ayrıca her yüklemede uygulamanın boyutunun artış gösterdiğini de söylemek gerekir. Her yeni aracı yüklerken dikkatli olmak gerekir.

Her iki sürüm, video kaydetme, izleme ve paylaşma gibi temel özellikler barındırır. Tiktok Lite sürümü, cihaz depolama kapasitesi az olan, veri kapasitesini harcamak istemeyen ve daha detaylı düzenleme ve efekt araçlarına gereksinim duymadan uygulamayı esas olarak video izlemek için kullanmayı isteyen bireyler açısından bir alternatif olarak öne çıkar.

Her iki Tiktok Sürümü de Aynı Anda Kullanılabilir mi?

İsteğe göre hem Tiktok Lite hem de standart sürüm aynı anda kullanılabilir. Fakat depolama açısından bu durum pek mantıklı olmaz. Depolama sorunu yaşayanlar için önerilmeyen bir hareket olacaktır.

Tiktok Lite Kimlere Önerilir?

Tiktok Lite kullanımı pek çok kişi için avantajlıdır. Özellikle de depolama kapasitesi düşük olan kullanıcılar için ideal bir seçenek haline gelir. Çok fazla düzenleme ve efekt kaynağı kullanmaya gereksinim duymayan kişiler, Tiktok Lite tercih edebilirler.

Tiktok Lite Hangi Platformlarda Kullanılır?

Tiktok Lite, Android 4.0 ya da üzeri sürüme sahip olan cihazlar için uygundur. Play Store üzerinden indirilebilir. Ayrıca App Store’da Tiktok Lite bulunmamaktadır.

Tiktok Lite Nasıl İndirilir?

Tiktok Lite nasıl yüklenir merak ediliyor. Bununla ilgili detaylar şu şekilde:

·         Android cihazınıza Tiktok Lite uygulamasını yükleyin.

·         Tiktok hesabınız yok ise uygulamanın ana ekranını görüntülersiniz. Fakat bir video içerik oluşturmadığınız sürece video içerikleri beğenemez ya da onlara yorumlar gönderemezsiniz. Bunu yapmak için ekranın sağ alt köşesinde konumlanan kişi sembolüne dokunun.

·         Google hesabı, Twitter hesabı, Facebook hesabı ya da e-posta adresiniz vasıtası ile bir Tiktok hesabı oluşturabilirsiniz.

·         Temel bilgileri girdikten sonra Tiktok doğrulama ekranını görürsünüz. Hesabınızı oluşturduğunuzu onaylamanız lazım. Bunun için karşınıza çıkan ekrandaki güvenlik doğrulamalarını yerine getirmelisiniz.

·         Doğrulama işlemleri tamamlandıktan sonra Tiktok sizi ana ekrana geri götürür. Ağdaki profilinizi kişiselleştirmeye başlamak için kişi sembolüne dokunun. Sonrasında profilinizi görüntüleyin. Bir diğer aşamada da profili düzenle alanına tıklayın.

·         Dilerseniz profilinizde farklı bir adın görünmesini sağlayacak biçimde takma adınızı kullanabilirsiniz. Kullanıcı ismini değiştirebilir ve açıklama ekleyebilirsiniz. Profil fotoğrafı eklemek için görsele dokunmalısınız ve görseli yükledikten sonra kaydet butonuna tıklamalısınız.

Artık Tiktok Lite hesabınız kullanıma hazır. Bu noktadan itibaren videoları beğenebilir, yorumlar yapabilir ve kendi içeriklerinizi paylaşamaya başlayabilirsiniz.

Tiktok Lite Yorum Yapma, Beğenme ve Paylaşma Nasıl Yapılır?

Tiktok Lite ekranına erişim sağlayın ve uygulamayı kullanmak için çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Bununla ilgili detaylar:

·         Tiktok Lite’ta bir video içeriği beğenmek için paylaşıma iki defa dokunmalısınız. Ya da ekranın sağ bölümündeki kalp sembolüne tıklamanız yeterli olacaktır.

·         Video içeriğe yorum yapmak istiyorsanız, kalp sembolünün altındaki balon sembolüne dokunun ve bir şey söyle kısmının altına yorumunuzu yazın. Sonrasında devam etmek için kırmızı oka dokunmalısınız. @ sembolünün altında kişilerden de bahsedebilirsiniz.

·         Bir Tiktok video içeriğini diğer ağlarda paylaşmanız mümkün. Bunu gerçekleştirmek için yorum sembolünün altındaki paylaş alanına dokunun ve video içeriği göndermek için bir sosyal ağ seçin. Aynı zamanda masaüstünde de video içeriği galerinize yükleyebilirsiniz. Bağlantıyı kopyalama imkanınız da var.

·         Ana ekrandan ayrılarak ara bölümüne gelebilirsiniz. Burada uygulama üzerinden yayınlanan ve trend etiketler ile ayrılmış farklı video içerikler de görebilirsiniz. Görüntülemek için herhangi birine dokunmuş olmanız yeterli olacak.

·         Şimşek sembolünü kullanarak Tiktok Lite üzerindeki yeni takipçiler, yorumlar ve beğeniler gibi çeşitli bildirimlere ulaşabilirsiniz.

Tiktok Lite Video Yayınlama Nasıl Yapılır?

Birçok kişi Tiktok Lite video yayınlama hakkında da bilgi edinmek ister. Bunun için uygulamanız gereken adımlar şunları içerir:

·         Tiktok Lite alt çubuğunun orta kısmında + sembolüne dokunun. Sonrasında çekime başlamak amacıyla kamerayı seçin. Önceden kaydedilmiş bir videoyu da yükle seçeneğine tıklayarak göndermeniz mümkündür.

·         Tiktok kayıt ekranı karşınıza gelir. Sol alt alandaki efektler kısmında, içeriğinizi daha eğlenceli hale dönüştürmek adına özel efektler konumlanır. Bunlar arasından dilediğinizi seçebilir ve video içeriğinizi kişiselleştirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

·         Ön ya da arka kamera arasında seçim gerçekleştirmek adına ekranın sağ bölümündeki ters çevir seçeneğini kullanın. Hemen alt kısımda görünen hız bölümünde video içeriğinizi daha uzun ya da daha hızlı şeklide getirmeniz söz konusu. Burada beş farklı seçenek göreceksiniz.

·         Bir diğer önemli aşamaya geçelim. Güzellik seçeneği filtreleri ve kusurları gizlemek için kullanılır. Tiktok Lite video içeriğinize filtre dahil etmek için parmağınızı sağa ya da sola sürükleyebilirsiniz. Veya ekranın sağ bölümündeki menüde yer alan filtreler kısmına dokunabilirsiniz. Beş farklı seçenek arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

·         Video içeriğinizi uygulamaya kaydetmeyi pratik hale dönüştürmek için yine sağ bölümdeki menüde konumlanan zamanlayıcıyı deneyebilirsiniz. Video içeriğin ne zaman başlaması gerektiğini tanımlamak adına çubuğu sürüklemelisiniz ve çekimleri başlat alanına dokunmalısınız.

·         Şimdi diğer bölümünde video içeriğin uzunluğunu 15-60 saniye arasında değiştirmeniz mümkün. Diğer yandan flaşı etkinleştirebilirsiniz ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

·         Video içeriğinizi kaydetme işleminden sonra yayına almak için ileri alanına dokunmalısınız. Kayıt sonrasında dahi filtreler uygulayabilirsiniz ve kapak seçimi yapabilirsiniz. Efektleri düzenleme alanında efektlerin video içeriğinize tam anlamıyla uygulanacağı zamanı seçebilirsiniz. Bu seçeneklerin bütünü ekranın sol alt köşesinde yer alır.

·         Aynı ekranın sağ üst alanındaki sesler, karıştır ve kes bölümünde videonun uzunluğunu azaltabilirsiniz. Diğer yandan harici sesleri seçilen film müziği ile karıştırma ve arka plan müziğini değiştirme gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.

·         Bütün bu değişiklikleri gerçekleştirdikten sonra ileri tuşuna dokunmalısınız. Tiktok Lite üzerindeki gönderinize metin ekleyin, etiketleri ayarlayın ve isteğe göre arkadaşlarınızı ekleyin. Bu video içeriği kimler görebilir alanında, gizliliği kendinize göre değiştirebilirsiniz. Seçenekler ise özel, arkadaşlar ve herkese açık şeklindedir. Video içeriğinizi sadece kendinizin görmesini sağlayabilirsiniz.

·         Değişiklikleri tamamlandıktan sonra video içeriğin profilinizde görünmesi için yayınla alanına tıklamanız yeterli olacaktır.

Tiktok Lite Videoları Nasıl İzlenir?

Tiktok Lite videoları nasıl izlenir sorusunun yanıtı da araştırılır. Tiktok Lite, halihazırda iki milyar indirme sayısına sahip, hızlı video içerikler yayınlamaya odaklanan bir sosyal ağdır. Tiktok uygulamasının hafif versiyonu olarak karşımıza çıkar. İki sürüm arasındaki en öne çıkan fark, hafif sürümde videoların önizlemesinin gösterilmemesidir. Tiktok Lite versiyonu telefonunda az miktarda depolama alanı olan ya da internet bağlantısının yavaş olduğu hallerde sıklıkla tercih edilir. Tiktok Lite kullanımı, esasen temel Tiktok uygulaması ile aynıdır.

Burada ana ekran, ekranın sol alt alanında ev sembolü ile gösterilir. Sizin için alanındaki Tiktok Lite’ın önerdiği video içerik tavsiyelerini görebilirsiniz. Takip ediyorum kısmının altında takip ettiğiniz profillerin ürettiği video içerikleri bulabilirsiniz.

Ev sembolünü kullanarak seçenekleri açın. Ekranın üst bölümündeki sizin için ya da takip edilenler menüleri arasında geçiş yapmanız mümkün. Sağdaki yayını beğenme, paylaşma, yorum yapma gibi komutları görebilirsiniz.

Videonun profiline erişim sağlamak için yan listenin üstünde kullanıcının fotoğrafının yer aldığı ilk sembole dokunmanız gerek. Bununla bütün gönderileri görebilir ve o hesabı takip edebilirsiniz.

Tiktok Lite Hesabı Nasıl Silinir?

Kullanıcılar, Tiktok Lite hesap silme nasıl yapılır sorusunun yanıtını araştırılabilirler. Tiktok Lite üzerinde hesap silmek mümkün değildir. Fakat profili gizlemenin alternatif yolu mevcuttur. Profil sayfasında ayarlar menüsünü açın. Sonrasında gizlilik ve güvenli bölümüne gelin. Başkalarının beni bulmasına izin ver seçeneğini devre dışı bırakın.

Tiktok Lite Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle Tiktok Lite, klasik Tiktok uygulamasına göre daha hafif olduğu için kullanıcıların beğenisini kazanır. Cihazında depolama sorunu olanlar için Tiktok Lite uygulaması iyi bir seçim olarak dikkat çeker. Bunun yanı sıra Tiktok Lite kullanmak, farklı avantajları da beraberinde getirir. Bunlar arasında öne çıkanlar şunları içerir:

·         Marka kimliğinizi geliştirmenizi sağlar. Hem ülkemizde hem de global çapta bir hayli popüler olan Tiktok Lite, marka kimliğinizi geliştirmeniz konusunda sizlere yarar sağlar. Ürün ve hizmetlerinizi daha çok insana tanıtmanız, Tiktok Lite ile mümkün olur.

·         Marka bilinirliğini artırır. Tiktok Lite üzerinde paylaşımlar yapmak, marka bilinirliğini artırmanın en iyi yoludur.

·         Ürün ve hizmet satışlarını artırır. Tiktok Lite kullanıcı sayısı yüksek olduğundan, ürün ve hizmetlerinizin keşfedilmesi daha kolaydır. Bu da doğal olarak satış rakamlarınızı yükseltir.

Sipariş Sorgula