LinkedIn Nedir? LinkedIn Kullanmanın Avantajları
İçindekiler

LinkedIn Nedir? LinkedIn Kullanmanın Avantajları

LinkedIn kullanmanın avantajları, birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bilindiği gibi LinkedIn, en popüler sosyal ağlardan biridir. LinkedIn’ı hiç kullanmadıysanız, bu sosyal ağın nasıl çalıştığını ve özelliklerinin neler olduğunu araştırıyor olabilirsiniz. Detayları sizler için hazırladık.

LinkedIn Nedir?

LinkedIn, profilinizi oluşturmanızı sağlayan ve CV bilgilerinizi yayınlayabileceğiniz bir sosyal ağdır. Öte yandan birlikte çalıştığınız insanlarla ya da sektörünüzdeki diğer profesyoneller ile iletişim kurmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla bir iletişim ağı oluşturmak istediğinizde de en iyi seçimlerden biri olarak karşınıza çıkar. Profesyonellere yönelik bir sosyal ağ olarak dikkat çeken LinkedIn üzerinde, tavsiye mektubu isteyebilir ve iş arama motorunu kolayca kullanarak, yeni iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

LinkedIn kullanıcı sayısı dünya çapında 161 milyon civarındadır. Profesyoneller arasında bir içerik alışveriş ağı sunan platform, birçok alanda bilgi edinmenize de olanak tanır. LinkedIn üzerinde bir profil oluşturarak, siz de bu profesyonel ağa dahil olabilirsiniz. Öyleyse, LinkedIn kullanmanın avantajları nelerdir açıklayalım.

LinkedIn Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

LinkedIn Nedir? LinkedIn Kullanmanın Avantajları

LinkedIn kullanmanın avantajları şu şekilde açıklanabilir:

Profesyonel Ağ Oluşturma

LinkedIn, profesyonel iletişim ağınızı oluşturmanıza imkan tanır. Daha geniş kitleler elde etmenize yardımcı olan güçlü bir araç olarak lanse edilir. İş arkadaşlarınızla, iş ortaklarınızla ve müşterilerinizle, aynı zamanda alanınızla ilgili olan yeni insanlar ile bağlantı kurmanıza destek olmaktadır. Bu durum, sonuç olarak iş fırsatları, iş ve profesyonel iş birliği hususunda yeni kapılar açmak demektir.

İş Arama

LinkedIn, işe alım görevlileri, iş verenler ve firmalar tarafından reklamı yapılan çok farklı kariyer fırsatlarını sizlere sunar. Bu platform üzerinde binlerce farklı iş ilanı görebilirsiniz. Bu nedenle iş arama için en popüler sitelerden biri haline gelmiştir. Detaylı bir profesyonel profil hazırlayarak, LinkedIn üzerinde konumlanan iş ilanlarına başvuru yapabilir, yeni işinizi bu site üzerinden kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Açık iş pozisyonlarını aramak, iş başvurusunda bulunmak ve işe alım uzmanları ile iletişim kurmak söz konusu olduğunda LinkedIn, en iyi seçimlerden biri olur.

Kişisel Marka Oluşturma

LinkedIn kullanmanın avantajları arasında bir diğer husus ise şüphesiz ki, kişisel marka oluşturma noktasında platformun yarar sağlamasıdır. Site, deneyiminizi, becerilerinizi ve başarılarınızı ön plana çıkararak, online ortamda profesyonel bir varlık oluşturmanız için oldukça uygundur. Bu, bireysel markanızı oluşturmanıza ve ayrıca profesyonel dünyada bir adım öne çıkmanıza yardım eder. LinkedIn sayesinde görünürlüğünüzü ve itibarınızı artırmanız kolaylaşır. Kariyer ve iş fırsatlarını da böylelikle kendinize çekebilirsiniz.

Öğrenme ve Bilgi Paylaşımı

LinkedIn, profesyonel öğrenme ve bilgi paylaşımı noktasında sizlere destek sağlar. Bu site üzerinde yer alan tartışma gruplarına katılabilirsiniz. Popüler kişileri ve firmaları takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ilgi alanınıza dahil olan konularla alakalı içeriklere hızlı ve kolay şekilde erişme şansı yakalayabilirsiniz. Bu, bilgi dağarcığınızı artırmanız ve alanınızla alakalı güncel kalmanız hususunda sizlere yardımcı olabilir.

Gelişmiş Özellikler

LinkedIn, ücretli aboneliğiniz vasıtası ile diğer avantajlara ek olarak, bağlantı ağınız haricindeki kullanıcıların genişletilmiş profil bilgilerine erişme, diğer kişilere doğrudan mesaj iletme, maaşlar ve iş piyasaları gibi farklı konular hakkında bilgi edinme gibi çeşitli özellikler de sunar. Bu da LinkedIn Premium üyeliği ile mümkündür.

LinkedIn’ın Dezavantajları Nelerdir?

LinkedIn kullanmanın avantajları hakkında bilgi verdik. Peki, LinkedIn’ın dezavantajları nelerdir? Bununla ilgili şu bilgileri söyleyebiliriz:

İstenmeyen Yaklaşımlar

Diğer birçok sosyal platformda olduğu LinkedIn üzerinde de işe alım görevlilerinden ya da satış görevlilerinden alakasız veya istilacı olarak değerlendirilebilecek mesajlar alabilirsiniz.

Spam ve Yanlış Bağlantılar

LinkedIn aynı zamanda sahte kullanıcılardan ya da niyeti iyi olmayanlardan gelen bağlantı linkleri ile spam’ın hedefi olabilmektedir. Bu nedenle bağlantı davetlerini kabul etme aşamasında çok dikkatli olmalısınız. Profillerin ve paylaşılan bilgilerin muhakkak doğruluğundan emin olmak gerekir.

Kişisel Bilgilerin Açığa Çıkması

LinkedIn profili oluştururken, veri güvenliği ve gizlilik ile ilgili endişelere neden olabilecek bireysel ve mesleki bilgilerinizi paylaşmanız gerekir. Bireysel bilgilerinizi korumak adına profil gizlilik ayarlarınızı mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Aşırı Zaman Harcaması

Diğer tüm sosyal ağlarda olduğu LinkedIn sitesini kullanmak da zamanınızı alabilir. Özellikle de gruplara ya da profillere uzun süre boyunca göz atmak, zaman kaybı yaratabilir. Bu da üretkenliğinizi kötü etkileyebilir.

Firmalar İçin LinkedIn Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

LinkedIn kullanıcılarının ortalama yüzde kırk kadarı firma sahibi ya da yöneticilerinden meydana gelmektedir. Yüzde yirmi beşi ise firmada karar verme sorumluluğuna sahip olan kişilerden oluşur. Başka bir ifade ile LinkedIn, iş yapmak isteyenler için ilgi çekici bir kitle barındırıyor. Aynı zamanda daha ciddi bir ortam sunması nedeniyle LinkedIn, kurumsal konularda güvenilir bir site olarak dikkat çekiyor.

LinkedIn üzerinde neredeyse tüm sektörlerden markalar yer almaktadır. Ağırlıklı olarak telekomünikasyon, eğitim, sağlık, finans, oyun, teknoloji, perakende firmalarının LinkedIn’da aktif olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra neredeyse tüm sektörlerde markalar ve kişiler, LinkedIn ile daha geniş kitlelere erişme şansı yakalayabilirler ve markalarını hedef kitle ile buluşturabilirler.

Aynı zamanda LinkedIn kullanmanın avantajlarından biri de B2B firmaların işlerini büyütmeleri ve iyi ortaklıklar kurabilmeleri için farklı fırsatların bu platform üzerinde yer almasıdır. Doğrudan satış ve yeni ortaklıklar gibi birçok avantaj, B2B firmalarına sunulmaktadır.

LinkedIn, profesyoneller ve markalar tarafından dünya çapında yaygın şekilde kullanılır. Bu sosyal ağ platformu, şirketlere de çeşitli faydalar sunar. LinkedIn üzerinde aktif bir varlığa sahip olan firmalar, bazı avantajları elde ederler. Firmalar için LinkedIn kullanmanın avantajları ise şu şekilde açıklanabilir:

İçerik Pazarlaması

LinkedIn, sektörünüz ile ilgili içerikler, makaleler, gönderiler, materyaller ve videolar gibi bazı içerikleri paylaşmanıza yardımcı olur. Bu özellik ise sektörünüzde bir lider olarak markanızın otoritesini ve itibarını oluşturmanıza zemin hazırlar. Potansiyel müşterileri çekmek de, yine LinkedIn içerik pazarlaması ile oldukça kolaydır.

İşe Alma ve Seçme

LinkedIn sitesi, bir personeli işe alma ve seçme aracı olarak yaygın biçimde kullanılır. Firmalar, marka kültürlerini, açık pozisyonları tanıtmak ve nitelikli personelleri işe almak için özel bir LinkedIn sayfası oluşturabilmektedirler. Öte yandan LinkedIn, belirli becerileri kendisinde bulunduran kişileri tespit etmek ve potansiyel personeller ile ilişkiler kurmak adına gelişmiş arama özelliklerine sahiptir.

Markalaşma ve Görünürlük

LinkedIn platformunda var olmak, markanızın görünürlüğünü artırır. Markanızın güçlenmesine yardımcı olan güçlü bir araç olarak kabul edilir. Online görünürlüğünüzü artırmak istediğinizde LinkedIn biçilmiş kaftandır. Bu, özellikle de kendilerini sektöründe lider olarak öne çıkarmak ve potansiyel yatırımcıların, ortakların ve müşterilerin güvenini kazanmak isteyen firmalar için faydalı bir süreç olmaktadır.

Sektör Bilgilerine ve İçgörülere Erişim

LinkedIn kullanmanın avantajları arasında bir diğeri de sektör bilgilerine ve içgörülerine erişimdir. LinkedIn sitesi, markaların rakipler, sektör ve pazar eğilimleri hakkında bilgi ve içgörü edinmeleri adına önemli kaynaklar sunar. Bu, sektör araştırmasına, rakip analizine ve iş olanaklarını belirlenmesine destek olur.

Katılımı ve Erişimi Genişletmek

LinkedIn üzerinde aktif rol oynayarak, firmalar hedef kitlelerine erişimlerini ve etkileşimlerini genişletme fırsatı yakalamaktadırlar. Bu durum, alakalı içeriği paylaşarak, bağlantılarla etkileşime girerek, tartışma gruplarına dahil olarak ve etkinliklere ve web seminerlerine yönelerek yapılabilmektedir.

 Şirketler İçin LinkedIn’ın Dezavantajları Nelerdir?

Şirketler için LinkedIn kullanmanın avantajları hakkında bilgi paylaştık. Peki, şirketlere LinkedIn’ın dezavantajları nelerdir? LinkedIn firmalar açısından pek çok bakımdan değerli bir araç olarak kabul edilse de, bazı dezavantajlara sahip olabilir. Bunlar:

Maliyetler

LinkedIn, ücretsiz bir sürüm sunmaktadır. Aynı zamanda LinkedIn Sales Navigator ve LinkedIn Premium gibi bazı ücretli abonelikler vasıtası ile gelişmiş özellikler sağlayan sürümler de mevcuttur. Bu tür sürümler ise farklı işlevler yaratmaktadır. Fakat bu tür sürümlerin ek maliyetleri beraberinde getirdiğini söylemeliyiz. Bu da firma için ek bir yatırım olarak görülmektedir.

Gerekli Zaman ve Çaba

LinkedIn üzerinde etkili bir profili yönetmek, ilgi çekici ve eksiksiz bir profil oluşturmak ve bunu sürdürmek, rutin paylaşımlarda bulunmak, bağlantılarla alakalı etkileşimde bulunmak ve performansı takip etmek için özel zaman ve çaba şarttır. Bu, kaynakları sınırlı durumda olan ya da özel bir pazarlama ya da sosyal medya ekibine sahip olmayan markalar için zorlayıcı bir süreç olabilmektedir.

Şiddetli Rekabet

LinkedIn, işletmeler ve profesyoneller için popüler bir online platformdur. Bu da rekabetin daha şiddetli olabileceği anlamı taşımaktadır. Özellikle de rekabetçi sektörlerde, kişilerin ilgisini çekmek adına mücadele gösteren çok sayıda şirket ve profesyonel bulunmaktadır. Bu da organik erişime ulaşmayı ve öne çıkmayı bir hayli zorlaştırır.

Olumsuz Geri Bildirim İhtimali

Diğer sosyal platformlarda olduğu LinkedIn üzerindeki markalar da gönderilere yapılan yorumlar ya da firma sayfalarındaki incelemeler şeklinde olumsuz yorumlara veya eleştiriye maruz kalabilir. Olumsuz geri bildirimleri doğru bir biçimde yönetmek ve profesyonel bir şekilde onlara yanıt vermek, zorlayıcı olabilmektedir. Tüm bu süreç oldukça fazla özen ve dikkat gerektirmektedir.

Etkisiz Kullanım

LinkedIn, doğru biçimde kullanılmadığı zaman bir firmaya beklenen sonuçları sunmayabilir. Düşük kaliteli bir gönderiye ya da yetersiz bağlantı stratejilerine sahip, iyi yönetilmeyen bir profil, istenen etkileşimi ne yazık ki alamayacaktır. Bu da doğal olarak şirkete herhangi bir getiri sağlamayacaktır.

Şirketler İçin LinkedIn Önerileri

LinkedIn kullanmanın avantajları deneyimlenebilmesi için bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. LinkedIn üzerinde güvenilir ve tanınmış bir kuruluş olarak bulunmak, tartışma gruplarına dahil olmak, profilinizi hem nitelik hem de nicelik açısından tutarlı ve düzenli bir biçimde tutmak gibi bazı çabalar gerektirmektedir. Markanızın bu sosyal platformda iyi sonuçlar elde etmesini sağlamak amacıyla şu ayrıntılara odaklanmalısınız:

·         Markanızın kurumsallaşması ve ciddi bir görüntü sergilemesi için sayfanızı özenle tasarlamalısınız.

·         Kullanıcıların erişim isteğini teşvik edecek, güvenilir ve samimi bir profil elde etmelisiniz.

·         Kullanıcıları sitenize yönlendirmek için LinkedIn profilinizin gücünden yararlanabilirsiniz. Web sitenize linkler içeren gönderiler oluşturabilirsiniz.

·         Cevaplar ve sorular işlevi ile kullanıcılar, bütün profillere açık sorular yöneltebilirler. Markanızın yetkinliği dahilinde ise ilişkiler kurmak ve markayı daha görünür kılmak adına bu tür soruları yanıtlamalısınız.

·         Kullanıcılara yeni projelerle alakalı sorular sorarak, onlarla etkileşimde kalabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların, kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

·         Durumunuzu rutin olarak güncellemelisiniz. Her daim kurumsal dünyaya yoğunlaşan ilginç bilgiler barındıran gruplara aktif şekilde katılım göstermelisiniz.

·         Markanız için hangi profillerin ilgi çekici olduğunu belirleyen arama filtreleri oluşturabilirsiniz. Böylece, size uygun bir kullanıcı ağa dahil olduğunda bildirim alırsınız.

·         Erişmek istediğiniz bütün kitleler ile alakalı bilgileri barındıran profili mümkün olduğunca eksiksiz hale dönüştürmelisiniz.

·         Şirketinizi öne çıkaracak ve içerik paylaşımını daha pratik hale getirecek LinkedIn özelliklerini kullanmayı unutmamalısınız.

Sipariş Sorgula