Facebook Grubu Nasıl Kurulur?
İçindekiler

Facebook Grubu Nasıl Kurulur?

Birçok kişi Facebook grubu nasıl kurulur merak eder. Belirli bir topluluğu bir araya getirmek istediğinizde Facebook grubu en iyi seçimdir. Peki, Facebook grup oluşturma nasıl yapılır? İşte detaylar…

Neden Facebook Grubu Kurmalısınız?

Facebook Grubu Nasıl Kurulur?

Grup, bir sosyal ağdaki profil ve sayfadan farklıdır. Sayfa ya da profil tek bir bireyi ya da markayı simgelerken, grup aynı ilgi alanlarını paylaşan kişilerden oluşan topluluğa yöneliktir. Bu şekilde grubun içeriği tek bir kişi etrafında dönmez. Ayrıca içerikler çeşitli üyeler tarafından üretilir.

Facebook üzerinde belirli bölgelerdeki açık iş pozisyonlarından, kaybolmuş evcil hayvanlara, çeşitli kulüplere, ortak bir alandaki profesyonellere ve çeşitli seyahat kulüplerine kadar çok sayıda grup bulunuyor. Grup halinde aynı konu üzerinde tartışmalar sürdürülür ve farklı bakış açılarından haberdar olunur.

Facebook Grubu Kurma Adımları

Facebook grubu nasıl oluşturulur sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Facebook grubunuzu kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:

·         Sayfanın üst bölümündeki adınızın yanında yer alan + sembolüne dokunun.

·         Grup seç alanına tıklayın.

·         Gruba isim verin.

·         Herkese açık mı yoksa özel mi olacağına karar verin.

·         Facebook aramasında ve üye olmayanlarda grubun görünüp görünmeyeceğine karar verin. İsterseniz grubu gizli olarak tanımlayabilirsiniz.

·         İsterseniz ilk grup üyelerini ekleyebilirsiniz.

·         Oluştur butonuna tıklayın.

İşte Facebook grup kurma bu kadar kolay. Sonrasında yönetim araçları ve yayınlar paneli gibi ekleme seçeneklerinin olduğu alana yönlendirileceksiniz. Buradan grubunuzun kapak fotoğrafını da değiştirebilirsiniz ve ayrıca grubunuz için bir açıklama hazırlayabilirsiniz.

Facebook Grubunuzu Nasıl Bulabilirsiniz?

Facebook grubu oluşturulduktan sonra aynı ilgi alanlarına sahip olan kullanıcıları bu topluluğun bir parçası olmaya davet etme zamanı gelmiş demektir. Nasıl kurulduğuna bağlı olarak, Facebook araması yolu ile ismi yazılarak bu grup bulunabilir ya da bulunmayabilir. Bunun için ayarlamaları kendiniz yapabilirsiniz. Grup bağlantısını paylaşarak, daha çok kişinin grubunuza dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Bununla ilgili yapmanız gerekenler:

·         Sol panelde yer alan Gruplar alanına tıklayın.

·         Yine solda konumlanan yönettiğiniz gruplar bölümünde hazırlanan gruba dokunun.

·         Web sitesi adresi bölümüne grup URL’sini kopyalayın ve davet etmek istediğiniz kullanıcılara gönderin.

·         Facebook grup kurma işlemi esnasında gizli olarak işaretlenen gruplar, URL’leri paylaşılsa dahi bu gruplara dahil olmayan diğer bireyler tarafından görülemez. Bu durumda kullanıcıyı manuel şekilde davet etmeniz lazımdır. Grubun ana sayfasında davet et kısmına tıklayın ve daveti iletmek için isim girin.

Facebook Grup Görünürlüğü Değiştirme Nasıl Yapılır?

Birçok insanın merak ettiği konulardan biri de grubun görünürlüğünü değiştirme işlemleridir. Peki, Facebook grup görünürlüğü nasıl değiştirilir? Bunun için birkaç basit işlem yapmanız yeterli olacak. Bunlar:

·         Yönetici iseniz sol bölümdeki seçeneklerden ayarlar kısmına tıklayın.

·         Grubu yapılandır alanında grubu gizle seçeneğinin yanındaki kalem işaretine dokunun. Buradan tercihlerinizi güncelleyin.

Markalar İçin Facebook Grubu Neden Önemli?

Markalar için Facebook grubu oldukça önemli. Markanızın Facebook üzerinde aktif hayranlardan meydana gelen bir topluluğa sahip olması, ürün ve hizmet tanıtımı için bir hayli önemlidir. Bu durum satışlarınızın artmasına da olanak tanır.

Günümüz markalarının en büyük beklentilerinden biri de budur. Yalnızca birkaç takipçiye sahip olmanın ötesinde onlarla gerçek bir bağ kurmak isterler. Facebook grup özelliği, bir markanın tüketicilerini, hayranlarını, meslektaşları, komşuları veya arkadaşları bir araya getirmek amacı ile tasarlandı. Grup sayesinde insanlar birbirleriyle fikir alışverişinde bulunabilirler, birbirlerini çeşitli konular hakkında haberdar edebilirler ve sorular sorup fikir edinebilirler. Bu da doğal olarak bağları güçlendirmeyi sağlar.

Peki, Facebook grubunun firmalar için avantajları neler? Facebook üzerinde bir marka grubu oluşturmak, markanızın çevresinde bir topluluk kurmanın en iyi yollarından biridir. Ancak sebep yalnızca bu değil, markalar için Facebook grubunun pek çok farklı avantajı var. Şimdi bunlara göz atalım.

Markayı ve Tüketiciyi Birbirine Yaklaştırır

Bilindiği gibi ilişkisel pazarlamaya yatırım yapmak, markalar açısından önemli bir adımdır ve oldukça da faydalıdır. Bu strateji, tüketici ile bağları derinleştirerek kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. Diğer yandan markaya daha çok güvenmelerini mümkün hale getirir. Bu da sonuç olarak satın alma kararlarınızı direkt olarak etkiler.

Facebook grupları, direkt satış amacı olmadan marka ile ilişkiyi güçlendiren kanallar olarak lanse edilir. Bu, ilişkiyi insanileştirmek, markanızı seven insanları bir araya getirmek, onlara söz hakkı vermek ve hatta marka savunucuları elde etmek için büyük bir fırsattır.

Müşterilerin Ne Düşündüğünü Anlarsınız

Tüketicilerle iletişimde kalmak, onların davranışları, ilgi alanları ve fikirleriyle alakalı bilgi sahibi olmayı sağlar. Halka daha yakın olarak marka kişiliğinizi geliştirme imkanı elde edersiniz. Bu da sonuç olarak iş stratejilerinizi daha da iyileştirmenize yardımcı olur.

Müşteriler hakkındaki bilgiler ışığında şirket kararlarınızı daha iyi bir şekilde alabilirsiniz. Mesela ürün ve hizmetleriniz hakkında gruptaki kişilerden fikir edinebilirsiniz. Onlardan çeşitli ürün ve hizmetler hakkında yorumlar alarak, bunu stratejilerinize uygulayabilirsiniz. Bu durum ayrıca müşterilerin kendilerini özel hissetmelerine de olanak sağlayarak, marka bilincini güçlendirir.

Markanın Organik Erişimi Artar

İnsanlara bir topluluk duygusu oluşturma fırsatı sunan Facebook grup, diğer yandan markanın organik erişimini de arttırır.

Bir Facebook grubu oluşturmanın temel faydaları bu şekilde. Peki, zaten bir sayfanız var ise yine de Facebook grup oluşturma size uygun mu? Daha fazla görünürlük elde etmek istiyorsanız, Facebook grubu kurmanız önerilir. Ayrıca grupların, işletme sayfalarına göre çeşitli farklılıkları mevcuttur.

Sayfa, sosyal platformdaki kimliğiniz olarak çalışır. Burada markanız ve müşteri endişelerinizle alakalı bilgilerinizi ve gönderilerinizi yayına alırsınız. Takipçiler daha az aktiftir ve genel olarak burada takipçiler, gözlemci olarak sayfanıza dahil olurlar.

Facebook grup üzerinde yönetici olsanız da tüketiciler baş kahramanlardır. Grupta izleyici olmayı bırakırlar. Aktif olarak topluluğa dahil olurlar. Marka için önemli olduklarını hissederler. Facebook grubu tam olarak etkileşim için iyi bir ortam yaratır. Fotoğraf yayınlamak ve yorum yapmak gibi temel özelliklere ek olarak Facebook gruplarının daha pek çok özelliği mevcuttur. Bunlar ise şu şekilde açıklanabilir:

·         Gruplarda kişiler de paylaşım yapabilirler.

·         Grup içi etkinlikler oluşturulabilir ve buraya üyeler davet edilebilir.

·         Dosyaların ve belgelerin paylaşılması mümkündür.

·         Grup etkinliklerinin analizi yapılabilir.

Tüketiciler ile özgün bir iletişim, sadece tekliflerin ve ürünlerin tanıtılması anlamına gelmemektedir. Markanızı gerçekten sevenler ve beğenenler yalnızca indirim istemezler. Markaya yakınlaşmak, onu yaşam tarzı haline getirmek, başarıları kutlamak ve başarıya katkıda bulunmak isterler. Bunun için Facebook grupları etkili bir alan oluşturur.

Ayrıca, Facebook grup kurup, grubun kendi başına ilerlemesini bekleyemezsiniz. Marka olarak siz de müşterilerinizle burada iletişim kurmalısınız. Haberler yayınlamanın dışında müşterilerin gönderileri ile de ilgilenmelisiniz. Onlardan gelen sorulara özgün ve içtenlikle yanıtlar vermelisiniz. Grubun bir parçası olan müşterileriniz, marka ile iletişim kalmak için bu topluluğa dahil olurlar. Bu nedenle karşılıklı iletişim Facebook grubunda da bir hayli önemlidir.

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Facebook grup kurma ve yönetme hakkında bilgiler paylaştık. Şimdi de birçok kullanıcı için önemli olan diğer önemli noktalardan söz edelim. Günümüzde sosyal medyanın kişiler, kurumlar ve işletmeler için vazgeçilmez olduğunu biliyoruz. İyi bir sosyal medya yönetiminin pek çok faydası bulunuyor. Sosyal medya yönetimi ile geniş bir kitleye ulaşmak, tanınırlığı arttırmak ve marka ismini güçlendirmek mümkün oluyor. Ancak bunu başarmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Rekabetin de oldukça yoğun olduğu sosyal medyada öne çıkmak için profesyonel bir şekilde ilerlemek gerekiyor. Başarılı bir sosyal medya yönetimi için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda keşfedebilirsiniz.

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenlerin aşamalı olarak süreci aşağıdaki şekildedir:

Analiz

Analiz aşaması, sosyal medya yönetimindeki en önemli aşamalardan biridir. Bu aşamada çeşitli verilerin analiz edilmesi ile en uygun sosyal medya planlaması yapılabilir. Öncelikle sosyal medya içeriklerinin verilerine ve etkileşime dikkat edilmelidir. Kendi içeriklerinizin yanı sıra diğer içeriklere de dikkat ederek sosyal medyanın eğilimin öngörebilirsiniz. Buna göre gelecek gelişim sürecinize dair bir fikir oluşturabilirsiniz. Rakip analizi de bu süreçte oldukça önemlidir. Sizinle aynı sektörde ilerleme kateden rakiplerinizin içeriklerine, stratejilerine ve etkileşimlerine bakabilirsiniz. Sosyal medya yönetimindeki gelişmeler sonucunda pek çok analiz hizmeti de sunulama başlanmıştır. Bu analiz hizmetlerinden yararlanarak çeşitli analizleri kolayca elde edebilirsiniz.

Planlama

Analiz sürecinin ardından planlama gelir. Sosyal medya yönetiminde hedefe odaklı ve planlı çalışmak oldukça önemlidir. Planlı bir şekilde yapılan sosyal medya yönetiminde işeri düzenli bir şekilde ilerletmek mümkün olur. Öncelikle yapmanız gerekenler ile ilgili bir takvim oluşturmalısınız. Bu sayede olası karışıklıkları önleyebilirsiniz. Sonrasında hedef kitlenizin aktif olduğu zamanları ve hangi sosyal medya uygulamasını daha çok kullandıklarını bilmelisiniz. Hedef kitlenize odaklanarak içeriklerinizi üretmelisiniz. Böylece sadık bir kitle oluşturmak daha kolay olacaktır. Hedefinizi ve hedef kitlenizi anladıktan sonra reklamlardan yararlanarak daha çok etkileşim alabilirsiniz. Reklamlar, sosyal medyadaki en önemli unsurlardan biridir.

İçerik

Sosyal medya yönetiminde içeriklerin insanlar için ilgi çekici olması çok önemlidir. Daha ilgi çekici içerikler ile etkileşim sayısını arttırmak mümkün hale gelir. Bu sayede bilinirliğinizi arttırırken hedef kitlenizle iletişime geçme şansınız daha yüksek olur. Hedef kitleyle ile olan iletişimden kaçınılmamalıdır. Mümkünse 7/24 aktif bir iletişim tabanına sahip olmak iyi olacaktır. Başta hedef kitleniz olmak üzere sosyal medyadaki eğilimlere dikkat etmelisiniz ve içeriklerinizi bu doğrultuda hazırlamalısınız. Bu süreçte sürekliliğe dikkat etmelisiniz.

Süreklilik bir sosyal medya hesabi için çok önemlidir. Düzenli olarak içerik üretimi yaparak sosyal medya algoritmasının sizi öne çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca hedef kitleniz üzerinde güvenilir bir imaj oluşturabilirsiniz. Alanınızla alakalı ve hedef kitlenizi çekecek etiketler kullanmalısınız. Bunun için rakipleriniz üzerinden analizler yaparak uygun etiketleri seçebilirsiniz. Çok fazla etkileşime sahip olmayan etiketleri de ihmal etmemelisiniz. Story özelliklerinden yararlanarak içeriklerinizi öne çıkarmalısınız. Ayrıca video içerikleri gibi çok fazla ilgi çeken içerikleri de üretmeye özen göstermelisiniz. Hızlı bir şekilde ve sürekli değişen sosyal medyada ayakta kalmak için trendleri yakından takip etmelisiniz.

Ölçme

Aldığınız etkileşimleri ve bunların size geri dönüşlerini iyice incelemelisiniz. Bu konuda net oranlara sahip olarak hedef odaklı ilerlemelisiniz. Bu sonuçlara göre stratejilerini güncellemelisiniz. Sosyal medya yönetiminin çoğunlukla deneme ve yanılma ile işlediğini bilmek gerekir. Bu nedenle bir şeyleri planlamaktan ve test etmekten çekinmemelisiniz. İyi bir sosyal medya yönetimin altında pek çok zorluk bulunabilir. Bunların üstesinden gelerek önemli geri dönüşler alabilirsiniz. Daima kendinizin daha iyi olmayı hedeflemelisiniz ve sürekli öğrenmeye devam etmelisiniz.

Facebook takipçi gibi her türlü sosyal medya ihtiyacınız için servislerimize göz atabilirsiniz.

Sipariş Sorgula