Youtube Vanced Nedir? Ne İşe Yarar?
İçindekiler

Youtube Vanced Nedir? Ne İşe Yarar?

Youtube Vanced, popüler sosyal ağlardan biri olan Youtube üzerinde hızla video izlemenin en popüler yollarından biridir. Karanlık mod, arka planda oynatma ve reklam engelleme gibi çeşitli özellikler sunar. Youtube Vanced tarafından sunulan bazı özellikler, klasik Youtube’da yoktur. Bu nedenle kullanıcıların ilgisini çeker.

Youtube Vanced Nedir?

Youtube Vanced nedir

Youtube Vanced, üçüncü taraf geliştiricilerin tasarladığı bir sürümdür. Youtube uygulamasının değiştirilmiş bir halidir. Esasen Youtube’un arka planda oynatma ve diğer özelliklerle alakalı kısıtlamalarını aşmak amacıyla geliştirildi. Fakat zamanla geçici bir çözümden çok daha fazlasını sunduğu anlaşıldı.

Youtube Vanced, 256 kbps’ye kadar ses kalitesi desteği, reklam engelleme gibi çeşitli özellikler barındırıyor. Sonuç olarak pek çok kullanıcı resmi Youtube uygulaması yerine Youtube Vanced’i kullanmayı tercih ediyor.

Youtube Vanced Nasıl Kullanılır?

Youtube Vanced nasıl kullanılır sorusunun yanıtı da araştırılır. Youtube Vanced Mod APK’si yükleyerek, ilgili uygulamayı kullanmanız mümkün. Ancak güvenilir kaynaklardan yükleme yapmanız çok önemli. İlgili uygulamayı yükledikten sonra açın ve Google hesabınız ile oturum başlatın. Ardından tek yapmanız gereken şey ise video içerikleri izlemeye başlamak olacak.

Youtube Vanced Özellikleri Nelerdir?

Birçok kişi Youtube Vanced özellikleri hakkında bilgi almak ister. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi Youtube Vanced’in temel özelliği, video izlerken reklamlardan kurtulmaktır. Reklamlar son derece müdahaleci ve dikkat dağıtıcı olabilir. Bu nedenle izleme deneyiminiz bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Youtube Vanced sayesinde izleme deneyiminiz bir üst noktaya ulaşır. Bununla beraber Youtube Vanced, 256 kbps’ye kadar ses kalitesi, karanlık mod ve arka planda oynatma gibi başka özellikler de barındırır. Bütün bu özellikler sayesinde hoş bir izleme deneyimi söz konusu hale gelir.

Sonuç olarak Youtube Vanced, klasik Youtube uygulamasına oranla gelişmiş izleme deneyimi yaratır. Reklama engelleme ve daha yüksek çözünürlüklü ses gibi bazı muazzam ek özellikler vaat eder. Tek dezavantajı ise resmi olarak desteklenmemesi ve eski cihazlarda çeşitli problemlere yol açabilmesidir. Bu yüzden yükleme öncesinde uyumluluğu kontrol etmek önemlidir.

Youtube Vanced ile İlgili Uyarılar

Bütün bu harika özelliklere karşın Youtube’u gelişmiş düzeyde kullanma ile alakalı bazı uyarılar mevcut. Bu bağlamda öncelikle üçüncü taraf bir uygulama olduğu için Google, Youtube Vanced’i resmi olarak desteklemez. Çalıştırılması ise ihlal/garanti koşullarını geçersiz kılabilir. Bir diğer önemli nokta daha var. Bazı kişiler eski cihazlarla alakalı sorunlar yaşayabilirler. Bu sebeple yükleme yapmadan önce uygulamanın, cihazda çalışacağından emin olmak gerekir.

Youtube Vanced Zararlı mı?

Youtube Vanced, Android için kullanılabilen ve ekstra işlevler sunan Youtube’a alternatif bir uygulama olarak karşımıza çıkar. API’lerin düzensiz kullanımı nedeni ile tartışmalara sebep olan uygulama, yasal nedenlerden dolayı iptal edildi. Yakın zamanda uygulamanın bir bileşeni olarak görülen Play Koruma tarafından zararlı ve potansiyel olarak kötü amaçlı olarak kabul edildi.

İlgili zararlı bileşen, Youtube Vanced uygulamasını güncel tutmak için geliştirilmiş bir araç olan Vanced Manager’dır. Yerel mağazanın dışında indirilen paralel bir web sitesi vasıtasıyla dağıtıldığı için Play Store üzerinden yüklenemez. Ayrıca bu uygulama olmadan Youtube Vanced güncellemeleri alamaz.

2019 senesinde tasarlanan Youtube Vanced, Youtube uygulamasının üçüncü taraflarca oluşturulan özel bir sürümüdür. Resmi bir program olmamaktadır. Fakat Youtube kataloğundaki video içerikleri normal bir biçimde ve reklamsız olarak oynatma avantajı sunar. Fakat Mart 2022’de uygulamanın yasal sorunlar nedeni ile geliştirilmesi ve desteklenmesi sonar erdi. Olası güvenlik açıkları nedeniyle Youtube, Youtube Vanced kullanımını önermiyor. Şu anda Youtube Vanced, yayınlanan son sürümü ile hala normal şekilde işliyor. Fakat bu durum uzun sürmeyebilir. Programın olması gerektiği gibi çalışmayı durdurması için Google’ın API değişikliği yapması gerekir. Ayrıca yeni bir mekanizma da Youtube Vanced’i durdurabilir.

Youtube Kanalı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Youtube Vanced hakkında bilgi verdik. Peki, Youtube kanalı açmanın faydaları nelerdir? Dijital pazarı yeni tanıyor olsanız bile işinizi internet üzerinde tanıtmak istiyorsanız, Youtube kanalı da dahil olmak üzere bütün sosyal ağlarda bir profile sahip olmanız önemlidir. Youtube kanalı açmak son derece yaygındır. Çünkü pek çok online iletişim kanalına bağlandığınızda, kendinizi sandığınızda daha çok kişiye tanıtma olanağı elde edersiniz. Üstelik markanızı mümkün olan her yerde tanıtma fırsatı yakalarsınız.

Tabii ki, bir blog sahibi olmak, Pinterest, Facebook ve Instagram üzerinde profesyonel bir profil oluşturmak önem arz eder. Peki, neden bir Youtube kanalına sahip olmanın önemli olduğunu merak ettiniz mi? Online içerik tüketmek giderek daha popüler ve yaygın hale geldi. Günümüzde insanların yeni bir şeyler öğrenmek için beklemesine gerek kalmıyor. Gereksinim duydukları şeyi arama olanağına sahipler ve birkaç saniye içinde dikkatlerini en fazla çekeni seçebilmek için pek çok online bilgi ile karşılaşıyorlar.

Genel anlamda tüketici alışkanlıkları değişiklik gösteriyor. İnternet söz konusu olduğunda da durum pek farklı değil. Birçok kullanıcı aradığı şey hakkında bilgi bulmak için ya video izliyor ya da makale okuyor. Bu yüzden bir blog sahibi olmak ve Youtube kanalı açmak, herkes için önemli bir strateji haline geliyor. Peki, Youtube kanalı açmanın avantajları neler? Bununla ilgili detayları şu şekilde sıralamak mümkün:

Görünürlük Kazandırır

Bir Youtube kanalına sahip olmanızın temel nedenlerinden biri daha önce de söz ettiğimiz gibi işletmenizin daha fazla görünürlük kazanmasıdır. Herkes bütün sosyal ağları düzenli şekilde takip etmiyor ya da zaten blog sayfanızdan haberdar değiller. Bu nedenle eğer ki Youtube üzerinde yer alıyorsanız, markanızı sadece o ağı takip eden bireylere tanıtmış olursunuz. Öte yandan önerilen videolar vasıtası ile de görünürlük kazanmış olursunuz.

Youtube’un iyi bir arama motoru gibi işlediğini de hatırlatmak isteriz. Kullanıcılar, bilgi almak istedikleri alanlarda Youtube üzerinde araştırma gerçekleştirirler. Bir kullanıcı markanızla alakalı bir anahtar kelimeyle ilgili araştırma yapıyor olabilir. Bu anahtar kelimenin yer aldığı içeriklerin kanalınızda paylaşılmış olması, daha fazla tıklama almanıza yardımcı olur. Bu da doğal olarak ürün ve hizmet satışlarınızın daha fazla insana tanıtılması anlamına gelir.

Değerli İçerikleri Tanıtırsınız

Video içeriklerinizi hazırlarken kullanıcı deneyimini düşünmelisiniz. Yalnızca reklam yapmaktan kaçınmalısınız. Video içeriklerinizi izleyenler, değer yaratan içerikleri daha çok beğenirler. İnsanların karşılaştıkları problemlerle ilgili olası çözüm yolları bulmanız ve gerçekten onların işine yarayacak olan ipuçları vermeniz oldukça önemlidir.

Böylece Youtube kanalınızın yalnızca sattığınız ürün ve hizmetlerin sürekli reklamı olmadığı da anlaşılır. Bu durum ise kullanıcılar tarafından takdir edilir. Kullanıcıların neye gereksinim duyduklarını önemsediğiniz zaman, kanalınız daha çok değer görür. İnsanlara ne kadar fazla değerli içerik sunarsanız, marka bilinci de o derece fazla olur. Dolayısıyla değerli içeriğe yönelmek her zaman en doğrusu olacaktır. Tüm bunlar etkileşim oranlarınızın da artış göstermesine imkan tanır.

Ürün ve Hizmetlerinizi Tanıtırsınız

Kullanıcılara ilgi çekici ve değerli ipuçları sunmaya yoğunlaşmış olsanız dahi, Youtube kanalınız sayesinde insanlar ürün ve hizmetlerinizi tanır. Kanalınız aracılığı ile ürün ve hizmetlerinizi daha kolay şekilde tanıtma fırsatı elde edersiniz.

Youtube, ürün ve hizmet tanıtımı için mükemmel bir yedir. Bu nedenle Youtube kanalınızca, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmaya da zaman ayırmanız önerilir. Ancak her zaman reklam yapmamak önemli. Çünkü bu durum, insanların video içeriklerinizden vazgeçmelerine yol açabilir. Çünkü kullanıcıların Youtube üzerinde aradıkları, genelde ürün ve hizmetler değildir. Sonuç olarak bazı konular hakkında ipuçları ve bilgi arıyorlar. Dolayısıyla direkt olarak reklam amaçlı ilerlemek, işleri zorlaştırabilir.

Belirli Bir Alanda Otorite Olarak Tanınırsınız

Alanınızda büyük bir otorite olarak tanınmanız, Youtube sayesinde söz konusu olabilir. Nişinizdeki en çeşitli konuları kapsayan bir Youtube kanalı ile bu tanınma mümkün olabilir. Bildiğiniz bir şeyi eksiksiz ve kendinden emin bir şekilde tanıtırsanız, insanlar faaliyet sağladığınız alanla alakalı bilgiye gereksinim duyduklarında kanalınızı tercih ederler. Ne kadar çok kullanıcıyı etkilerseniz, bu da markanızı tanıtmanız konusunda iyi bir deneyim yaratır.

Potansiyel Müşterileri Tanırsınız

Youtube kanalı diğer yandan potansiyel müşterilerinizi tanımanız için mükemmel bir araç olur. Bunun sebebi, eğer bir kişi kanalınıza yönlendirilen bir anahtar kelimeyi araştırıyor ise belirli bir şeye zaten ihtiyaç duyduğunu fark edersiniz. Bu kişiler potansiyel müşterilerdir. Çünkü bir problemleri olduğunu biliyorlar ve buna çözüm yolları arıyorlar. Hedef kitlenizi tanıdığınız vakit, onlara özel olarak tasarlanan video içerikler sunabilirsiniz. Bu da sonuçta kanalınızın trafiğini, ürün ve hizmetlerinizin daha çok insan tarafından keşfedilmesini kolaylaştırır.

Kullanıcılarla Etkileşim Kurarsınız

Youtube, kullanıcıların kanalınız ile etkileşime geçmesine yardımcı olur. Bu kişiler video içeriklerinizi beğenebilir ya da beğenmeyebilirler. Ayrıca içeriklerinize yorum bırakabilirler ve videolarınızı farklı sosyal ağlarda paylaşabilirler. Bir kullanıcı video içeriğinizi her beğendiğinde ya da beğenmediğinde, sağladığınız içeriğin kabul oranı hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Böylece kullanıcıların en fazla aradıkları konuları ve hedef kitlenizin en çok ilgisini çeken video formatlarını düşünebilirsiniz. Bunlara ek olarak, insanların içeriklerinize bıraktığı yorumlar harika bir geri bildirim olarak kabul edilir. Ne yaptığınız ve nasıl ilerlediğiniz konusunda size fikir verir. Kullanıcılar ile etkileşim kurmak ve onların eleştirilerini, sorularını ve önerilerini yanıtlamak, diğer yandan Youtube kanalınızda insanlara iyi bir deneyim sağlamanın harika yollarıdır.

Markanızın Güncel Kaldığını Gösterir

Youtube, çeşitli konulardaki eğitimleri, film alıntılarını ve müzik kliplerini bir araya getirir. Bu kadar çeşitliliğe sahip bu platformun bu denli popüler olması şaşırtıcı değil. Geri dönüş sağlayan bir etkileşim kurmak için markanın doğru araçları kullanması gerekiyor. Markanızın güncelliğini göstermek için Youtube kanalı başlatabilirsiniz.

Diğer Kanallara Entegre

Youtube kanalınız diğer birçok sosyal medya platformuna entegre edilebilir. Aynı şekilde web siteniz ile de entegre olabilir. Video içeriklerinizin diğer sosyal ağlarda ve web sitenizde de olması, yayınların ilgi çekici hale dönüşmesine yardımcı olur. Bunun sebebi, görsel-işitsel ve metin öğelerin, sağlanan ürün ve hizmet hakkında fikir aktarma amacı ile birbirlerini en iyi şekilde tamamlamalarıdır. Video açıklamalarına diğer sosyal ağ hesaplarınızı ve web sitenizi ekleyebilirsiniz. Bu, aynı zamanda sosyal medya hesaplarınıza ve web sitenize daha çok trafik ve takipçi anlamına gelir.

Yeni Pazarlama Olanakları Sağlar

Bilindiği gibi farklı iletişim kaynakları, aynı dijital stratejinin bir parçası konumundadır. Dil ve format tutarlı olur ise destek de etkili olacaktır. Her ortamın sağladığı özellikleri keşfetmek oldukça önemlidir. Youtube formatı da bir avantaj olarak görülmeli ve ürün/hizmet tanıtımında video içeriklerden de yararlanılmalıdır. Böylece video severlerin ilgisini çekmek ve Youtube platformunu aktif olan kullanan kişileri etkilemek çok daha pratik hale dönüşür.

Sipariş Sorgula