Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?
İçindekiler

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Aslında sosyal ağ yönetimi, iş iletişimi stratejilerinde en önemli konulardan biri oldu. Kullanıcıların internet üzerinde geçirdiği toplam sürenin ortalama yüzde 33’ü sosyal medyada gerçekleşiyor. Bu da demek oluyor ki, sosyal medya hesaplarınıza her daim özen göstermelisiniz. Sosyal medya hesaplarınızı iyi bir şekilde yönettiğiniz taktirde sosyal ağların faydalarını etkin şekilde deneyimleme fırsatı elde edersiniz.

Sosyal Medya Yönetimi İçin İpuçları

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi, aşağıdaki detaylar ışığında gerçekleştirilmelidir:

Her Zaman Kaliteye Değer Verin

Gönderileriniz kaliteli olmadıkça ya da değer yaratmadığı sürece, kullanıcıların ilgisini çekmeyecektir. Fark edilmeyen içerikler ise şüphesiz ki, hesabınıza ve işinize katkı sağlamayacaktır. Dolayısıyla değer yaratan ve kaliteli içeriklere odaklanmalısınız.

Sosyal Medya Yönetimi İçin Bütçe Ayırın

Vakit nakittir sözü sosyal medyada da geçerlidir. Bu yüzden kendinizi organize etme biçiminiz, sosyal ağ yönetiminizin verimliliğini de etkiler. Hem mali kaynaklarınızı hem de bütçenizi, sosyal medya hesaplarınızın yönetimi için ayırmalısınız. En yüksek getiri oranına sahip olan sosyal medya sitesi için daha çok yatırım yapabilirsiniz. Sosyal medya yönetiminde profesyonel desteğe gereksinim duyduğunuzu düşünüyorsanız; bunun için de bütçe ayırmanızda yarar var. Sosyal ağların maliyetlerini ve dönüşüm oranlarını kontrol edin. Karşılaştırmalar yaparak, hangi sosyal ağa daha çok bütçe ayırmanız gerektiğine karar vermiş olursunuz.

Gönderi Planını Ayarlamak İçin Verilerden Yararlanın

İyi bir sosyal medya yönetimini teşvik eden evrensel bir paylaşım zamanı ne yazık ki yok. Bunun nedeni ise her firmanın hedef kitlesinin değişiklik göstermesidir. Bu yüzden tavsiye edilen sürelere odaklanmak yerine raporları incelemelisiniz. Günümüzde birçok sosyal medya sitesinde analiz raporları bulunmaktadır. Bazı sosyal medya analiz araçları yardımı ile de profilinizin hangi saatlerde en çok etkileşim aldığını tespit edebilirsiniz. Böylece gönderi saatlerinizi bu bilgiler ışığında planlayabilirsiniz.

Çok Fazla ya da Çok Az Paylaşım Yapmaktan Kaçının

Sosyal medya sitelerinde bir adım öne çıkmak istiyorsanız; ne çok ne de çok az paylaşım mantığından kurtulmalısınız. Belirli bir plan dahilinde ilerlemelisiniz. Bir süre paylaşımlara devam edip ardından paylaşımları durdurduğunuz zaman, sosyal medya profilinizden istediğiniz verimi elde etmeniz güç olacaktır. Aynı şey tam tersi için de geçerlidir. Sürekli olarak yüksek sayıda paylaşım yapmak, hedef kitleniz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Bu durum aynı zamanda takipçi sayınızın düşmesine bile sebebiyet verebilir. Bundan dolayı paylaşım sıklığını iyi ayarlamalısınız ve planınıza sadık kalmaya özen göstermelisiniz.

Hashtag'leri Kullanın

Gönderilerinizde hashtag'leri muhakkak kullanmalısınız. Bu, kullanıcıların alakalı içeriğe daha kolay erişmelerini mümkün hale getirir. Öte yandan gönderilerinize hashtag'ler ile beraber etiketlemeler de yapmalısınız. Bu da etkileşim oranlarınızın artış göstermesine yardımcı olacaktır. İstikrarlı bir trafik elde etmek ve etkileşimleri çoğaltmak için hashtag kullanımının önemli olduğunu hatırlatırız. Aynı zamanda markalı bir hashtag kullanacaksanız, hem söylenmesi hem de hecelenmesi kolay bir şey seçmelisiniz. Kullanacağınız hashtag, insanların aklında kalmalı ve dikkat çekmelidir. Ayrıca, hashtag kullanımının aşırı olması da hesabınıza zarar verebilir. Bu nedenle miktarı abartmamaya dikkat etmelisiniz.

Etkileşim ve Ağ Kurun

Sosyal medya yönetimi sırasında en önemli ayrıntılardan biri de etkileşim ve ağ kurmaktır. Motivasyon olmadan kullanıcılar, genel olarak markanız ile kendiliğinden etkileşime girmezler. Bu yüzden etkileşim bakımından olumlu sonuçlar yaratacak, dikkat çekebilecek içeriklere yönelmelisiniz. Potansiyel müşterilerin markanız ile etkileşime geçmesini istiyorsanız, onlarla sohbet başlatabilirsiniz. Mesela yorumlara cevap vererek, takipçilerinizin kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Markanıza daha fazla görünürlük kazandıracak ortaklıklara adım atabilirsiniz. Sosyal medya üzerinde ağ oluşturarak, daha çok insanın ilgisini çekmeniz mümkündür. Bunlara ek olarak; sosyal ağlarda bir kampanyanın tanıtımını gerçekleştirirken, mesajınızın daha çok kitleye yayılmasını sağlayacak sadık bir kitle edilmek oldukça mühimdir. Memnun müşteriler, ortaklar, sadık takipçiler, tedarikçiler ve mutlu personeller, sosyal medya yönetiminin vazgeçilmez unsurları arasında konumlanır.

Eski Gönderileri Tekrardan Kullanın

Sosyal medya yönetimi ile ilgilenen birçok kişi, içerik paylaşımı sırasında eski gönderileri unutur. Genel olarak hazırlanması dört ila beş saat kadar süren blog yazılar, sosyal medyada bir veya iki kez paylaşılır. Bu tür içeriklerden etkin bir şekilde yararlanmayacaksanız, bunları hazırlamanın ne anlamı var? Uzmanlara göre eski web sitesi gönderileri, sosyal medya sitelerinde düzenli olarak paylaşılmalıdır. Bu durum web sitenizdeki içeriklerin görüntülenme sayısını daha da yükseltecektir. İçeriğinizi sosyal medyada tekrardan dolaştırmak, hem sosyal profilinize hem de web sitenize en iyi şekilde katkı sunacaktır.

Değişimi Göz Ardı Etmeyin

Sosyal medya dinamiklerinde oyun aniden diğerine doğru değişebilir. Bu süreçte rakipleriniz çok daha hızlı olabilir ya da müşterileriniz için farklı deneyimler yaratabilirler. Aynı zamanda rakiplerinizle beraber hedef kitlenizin tutum ve davranışları da değişikliğe uğrayabilir. Sonuç olarak pazarda firmanızı aksaklıklarla karşı karşıya getirecek dalgalanmalar yaşanabilir. Bunun gibi her bir durum, pazarlama ve iletişim stratejilerinizi tekrardan düzenlemenizi gerektirir. Bundan ötürü sürekli olarak tetikte kalmalısınız. Sosyal medya yönetimi için her zaman yenilikleri takip etmeli, düzenli şekilde yenilikleri hesaplarınızda uygulamaya önem vermelisiniz.

Soruları Yanıtlayın

Bilgi edinmek amacı ile sosyal medya sitelerini kullanan kişi sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bu sebeple sosyal ağlarda yalnızca içerik yayınlamanın ötesine geçmelisiniz. Hassas bile olsa önemli sorulara muhakkak bir yanıt vermelisiniz. Bunun sebebi, tüketicilerin endişe ve korkularının ele alınmasının onları etkilemek için gereken güveni ve şeffaflığı yaratmasıdır diyebiliriz. Sonuç olarak iletişim kurmadan gerçek bir topluluk yaratmanız mümkün olmaz. Tüm bunlardan dolayı sosyal ağlardaki sorulara hızlı ve profesyonel şekilde yanıt vermeniz oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Kullanıcıları Web Sayfanıza Çekin

İçerik planı oluştururken web sayfanıza daha çok trafik getiren hedeflere odaklanmalısınız. Önemli olan ise içerik linklerini nerede ve nasıl kullandığınız olur. İçerik paylaşımı gerçekleştirirken görsel detayını atlamamalısınız. Bilgileri dinamik ve ilgi çekici bir şekilde tamamlayan video içerikleri de aynı şekilde kullanmanız önemlidir.

Bir Anlatı Yaratın

İnsanlar, iyi hikaye anlatıcılığını çok sever. Müşterilerinizin ya da personellerinizin başarı hikayelerini, sosyal medya hesabınızda anlatabilirsiniz. Özellikle Facebook, uzun ve hikaye anlatıcılığı niteliği taşıyan gönderiler için biçilmiş kaftandır.

Duyguları Açığa Çıkartın

Hayranlık, heyecan, umut, sevinç, şaşkınlık ve mutluluk gibi olumlu duyguları açığa çıkaran paylaşımlara odaklanmanız önemlidir. Böylece hedef kitleniz, markanızla bağ kurabilecektir. Hedef kitleniz ile duygusal bir bağ oluşturmanın bir yolu, onlar için mühim olan sebepleri önemsediğinizi belirtmektir.

Nişinize Öncelik Verin

Sosyal medya yönetimi hususunda bir diğer önemli konu da budur. Sosyal medya sitelerinde güçlü iletişim oluşturmak, niş bir alana yoğunlaşmak, hedef kitlenin istek ve taleplerini etkin şekilde karşılayan eylemler geliştirmek son derece önemlidir. Bu noktada, ürün ve hizmetlerinizi deneyimleyecek olan potansiyel müşteriler hakkında mümkün olduğunca fazla veri toplamanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin dikkatini çekmek adına bu verilere dayanarak stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Mizahı Kullanın

Bilindiği gibi mizah, her yaştan insanın ilgisini çeker. Dolayısıyla mizaha sosyal medya yönetimi sırasında da yoğunlaşabilirsiniz. Aynı zamanda mizah, muazzam bir kriz yönetimi aracı olarak lanse edilir. Daha eğlenceli ve daha hafif bir yaklaşım, genel olarak etkileşimde bulunmayan bir kitleyi kendinize çekmek için muazzam bir yöntemdir.

Yarışmalar, Anketler ve Çekilişler Düzenleyin

Anket, çekiliş ve yarışma gibi birçok online etkinlik, daha çok kullanıcının ilgisini çekmenize yardımcı olur. Bu süreçte harika hediyeler sunmanız da önemlidir. Bütün bu uygulamalar sonucunda görünürlüğünüz ve dönüşüm oranlarınız artabilir. Etkinlikler sayesinde ürün ve hizmet tanıtımınız etkili bir şekilde gerçekleşebilir.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Yapılır?

İyi bir sosyal medya yönetimi için neden yatırım yapmanız ve zaman harcamanız gerektiğini açıklayan pek çok durum vardır. Bunlar arasında öne çıkanları şu şekilde açıklayabiliriz:

·         Hedef kitleye anında, ücretsiz ve istediğiniz an erişim olanağı yakalarsınız. İstediğiniz yer ve zamanda hemen herkesi bulmanız mümkündür. Hatta hedef kitlenizle iletişim kurma şansınız da vardır.

·         Sosyal medya profillerindeki yönlendirmeler, bir web sitesinin trafiğinin son derece alakalı bir kısmını oluşturur.

·         İyi uygulandığı taktirde sosyal medya yönetimi, bir kuruluşun genel maliyetlerini azaltır ve satış rakamlarını yükseltir.

·         Sosyal medyanın etkileri, çok çeşitli araçlar ile ölçülebilir ve sonuçları kolayca görebilirsiniz.

·         İletişim stratejilerini ve pazarlama planını daha hızlı şekilde gözden geçirmenizi sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi İşletmelere Hangi Avantajları Sağlar?

Sosyal medya yönetimi hakkında bilgiler paylaştık. Öyleyse, sosyal medyanın işletmelere sunduğu avantajlar nelerdir? Sosyal medya siteleri, sosyal ilişkiler geliştirmek ve daha çok insan ile etkileşimde bulunmak konusunda bir trend haline geldi. Pek çok marka günlük kurumsal yaşamlarında bir çalışma aracı olarak sosyal medyayı kullanıyor. Hizmet ve ürün tanıtımlarından yetenek seçimine kadar her bir uygulamada sosyal medya sıklıkla kullanılıyor. Sosyal medyanın işletmelere sağladığı avantajlar merak ediliyor. Şimdi bunlara odaklanalım:

·         Sosyal medyayı etkin şekilde kullanmak, firmanın markasını güçlendirmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra daha rekabetçi ve hızlı bir şekilde değişen pazarda var olmasına imkan tanır.

·         Sosyal medya profillerinde markanın kültürüne ve değerlerine uygun içeriklerin paylaşılması, şirket hakkında daha çok farkındalık yaratır. Bu da ürün ve hizmet tanıtımlarının doğru ve kolay bir biçimde yapılmasına yardımcıdır.

·         Sosyal medya sayesinde firmalar, daha çok görünürlük elde ederler. Sosyal medya sitelerinin kullanımı ile internet üzerindeki organik konumlandırma çok daha fazla gelişim gösterir. Öte yandan firma, web sitesine trafik akışını artırmaktadır. Eylemleriniz, sosyal ağlarda kendiliğinden yankı bulabilir.

·         Tedarikçiler, müşteriler ve hayranlar ile iletişim kanallarını artırmak, sonsuz avantajları beraberinde getirir. En önemlisi de markanız, ürün ve hizmetleriniz ile alakalı içerik paylaşımları yaparak, müşteriler ile olan bağınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

·         Sosyal medya kampanyaları ile ürün ve hizmet tanıtımlarınızı çok geniş bir kitleye yapabilirsiniz. Bu da demek olur ki, kampanyalarınızın etkinliği, geleneksel reklam yöntemlerine göre sosyal medyada çok daha fazladır.

·         Sosyal medya ile markanız hakkındaki görüşleri daha kolay şekilde öğrenme, takip etme ve analiz etme şansı yakalarsınız. Aynı zamanda ürün ya da hizmetler ile alakalı olası problemler söz konusu olduğunda bu tür bilgileri hızlı bir şekilde öğrenirsiniz.

·         Sosyal medyada her kesimden insan vardır. Bu nedenle işinizle ilgili gereksinim duyduğunuz eleman ihtiyacını da yine sosyal medya siteleri vasıtası ile bulabilirsiniz.

·         Pazarlama ve satış hususunda gidişatınızı incelemek ve analiz etmek için sosyal medya analizlerini kullanabilirsiniz.

·         Sosyal medyada aktif rol alarak, markanızı büyük bir kitleye daha kolay tanıtabilir, markanızın zahmetsiz ve hızlı bir biçimde büyümesini sağlayabilirsiniz. Bu süreçte iyi bir sosyal medya yönetimi oldukça önemlidir.

Sipariş Sorgula