Facebook Hikaye Oluşturma Nasıl Yapılır?
İçindekiler

Facebook Hikaye Oluşturma Nasıl Yapılır?

Facebook hikaye oluşturma, hem kişisel kullanıcılar hem de bireysel kullanıcılar için bir hayli önemli. Bu nedenle Facebook story nasıl oluşturulur sorusunun yanıtı sıklıkla araştırılır. Facebook hikaye paylaşımı ile kullanıcılar, daha geniş kitlelerin ilgisini kolay bir şekilde çekebilirler. Dolayısıyla hikaye paylaşımı, Facebook platformunda da uygulanan en popüler etkinliklerden biridir. Öyleyse, Facebook hikaye oluşturma nasıl yapılır? Konuyla ilgili en önemli detayları sizlerle paylaştık.

Facebook Hikaye Nedir?

Facebook Hikaye Oluşturma Nasıl Yapılır?

Uzun bir süredir Facebook, kullanıcılarına story özelliği sunuluyor. Facebook’un bu popüler özelliği ise hem hesap sahipleri hem de kullanıcılar arasında son derece revaçta. Çünkü hikayeler yolu ile birçok insanın ilgisini çekmek, yeni ürün, hizmet ve gelişmeler hakkında kullanıcıları haberdar etmek oldukça kolay.

Bilindiği gibi bu popüler özellik, kişiler tarafından tasarlanan video ve fotoğraf koleksiyonlarının diğer kullanıcılar tarafından görülmesini sağlar. 24 saat boyunca yayında kalır ve ardından kaybolur. Güncel gelişmelerle ilgili paylaşımlar yapmak ve takipçi kitlesini artırmak isteyen herkes için oldukça yararlı bir uygulamadır.

Hikaye formatı esasen ilk olarak Snapchat uygulamasıyla hayatımıza girdi. Bu sayede hikaye oluşturmak bir gelenek haline geldi. Şimdilerde ise pek çok farklı sosyal medya platformunda bu özellik sunuluyor. Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarda da hikaye özelliği dikkat çekiyor.

Facebook kullanıcıları, oluşturdukları hikayeleri doğrudan Facebook uygulaması üzerinden paylaşma olanağına sahipler. Bu özellik, yani Facebook hikaye oluşturma, özellikle de uygulama içi kamera kullanımına yoğunlaşıyor. Bu biçimde Snapchat’te olduğu gibi ön kamera kullanımı ile farklı filtreler vasıtasıyla eğlenceli içerikler hazırlanabiliyor.

Çekmiş olduğunuz video ve fotoğrafları Facebook hikaye bölümünde paylaşma şansı elde ediyorsunuz. Farklı görsel efektler kullanılabildiği için hikayelerin kişiselleştirilmesi daha da kolay oluyor. Öte yandan içeriklere coğrafi lokasyona göre görsel etiketler ekleme şansınız var. Özelliği kullanmak için Facebook üzerinde ekranı sağa kaydırarak kamera açmanız yeterli oluyor.

Bu uygulama diğer yandan Instagram ile de popüler oldu. Instagram için de önemli bir özellik olan hikayeler, Ağustos 2016’dan bu yana yoğunlukla kullanılıyor. Kişiler ve markalar için son derece mühim bir aktivite olarak kabul edilen Instagram hikayeler, tıpkı Facebook gibi çok çeşitli faydaları beraberinde getiriyor.

Facebook’un kamerası çok sayıda Snapchat benzeri efekt ve filtre içeriyor. Bu da kullanıcılar için özel bir deneyimi mümkün hale getiriyor. Ayrıca çeşitli maskeler de kullanıcıların ilgi odağı haline geliyor.

Facebook Hikaye Oluşturma Özelliği Nasıl Çalışır?

Facebook hikaye oluşturma özelliği, bilindiği gibi Instagram hikayelere oldukça benziyor. Kullanıcıların paylaşmış oldukları fotoğraf ve video içerikler, Facebook ana sayfanın en üst alanında yer alıyor. Bu hikayeleri görmek için hikaye yüklemesi yapan kişinin paylaşımına dokunmanız yeterli olacak. Öte yandan bir hikaye görüntülemesinden sonra bu kişiye doğrudan mesaj iletme şansınız var. Facebook hikaye oluşturma nasıl yapılır diyorsanız, detayları açıklayacağız.

Facebook Hikaye Oluşturma Adımları Nelerdir?

Facebook hikaye oluşturmak için birkaç basit adımı tamamlamanız yeterli kabul ediliyor. Bunun için uygulamanız gerekenler şunları içerir:

Kamerayı Açın

Facebook üstünden bir hikaye oluşturmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey ise kamerayı açmaktır. Kamerayı açmak için ilk önce Facebook uygulamasını açın. Ardından ekranı sağa kaydırın.

Hikayenizi Oluşturun

Facebook uygulaması, kullanıcılara hikayeler aracılığı ile hem video hem de fotoğraf paylaşma imkanı sağlıyor. Kameranız ile uygulama içinde isterseniz video oluşturabilirsiniz ya da fotoğraf çekebilirsiniz. Aynı zamanda fark edeceğiniz gibi hikayenize koyacağınız fotoğraf ve video içerikleri süslemek adına pek çok farklı filtre ve lens de var. Bunlardan dilediğinizi seçerek, harika bir paylaşım elde edebilirsiniz.

Hikayenizi Paylaşın

Uygulamayı açtınız, video ve fotoğrafınızı çektiniz. Sonuçtan gayet memnunsunuz. Artık geriye kalan tek şey ise bu anı hikayede paylaşmak oluyor. Bunu gerçekleştirmek adına ekranın ortasında çıkacak olan ok işaretine basmanız lazım.

Ardından açılan yeni ekranda sağ altta konumlanan gönder butona tıklayarak, hikayeyi hemen paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda oluşturduğunuz hikayeyi seçtiğiniz belirli kişilere doğrudan mesaj ile gönderme şansı yakalarsınız.

Bütün bunları yapıp hikayenizi paylaştıktan sonra yüklemiş olduğunuz hikaye, diğer kullanıcılar tarafından yirmi dört saat süresince görüntülenebilir. Süre sonunda sonsuza kadar kaybolur. Yani sistem tam olarak Snapchat ve Instagram uygulamalarındaki sistemle aynıdır. Bunlara ek olarak Facebook hikayeler, ana sayfa veya zaman tünelinde doğrudan görülmez. Fakat bu tür alanlarda da hikayelerin görünmesini istiyorsanız, ayarlamalar yapabilirsiniz.

Bilindiği gibi Facebook uygulamasının inanılmaz ve hızlı bir şekilde büyümesinin arkasında yatan neden, kullanıcıların üretmiş olduğu içerikler. Ancak Facebook üzerinde yapılan istatistiksel araştırmalara göre kullanıcıların oluşturduğu içerikler, durum güncellemeleri ve fotoğraflar gibi paylaşımlar geçtiğimiz dönemlerde düşüşe geçmişti. Facebook hikaye özelliğinin gelmesiyle beraber artık bu sosyal medya uygulaması son derece popüler ve ilgi çekici hale dönüştü.

Facebook Hikaye Nasıl Silinir?

Facebook hikaye oluşturma işlemleri kadar Facebook hikaye silme işlemleri de kullanıcılar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Facebook kullanıcıları hikaye hazırlayarak çekmiş oldukları video ve fotoğraf gibi içerikleri arkadaşları ile hızlı bir şekilde paylaşıyorlar. Bu sayede hem kişisel hem de kurumsal kullanıcılar, yeni ve mevcut takipçileri ile pek çok paylaşımda bulunabiliyorlar.

Sosyal medya devi Facebook, bütün kullanıcıları için bu özelliği sunuyor. Fotoğraf ve video içeriklerin paylaşıldığı hikaye etkinliği, kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Yeni takipçiler kazanmak ve mevcut takipçileri elde tutmak isteyen kişiler de aynı şekilde Facebook hikaye uygulamasından yararlanabiliyorlar. Kullanıcılar oluşturdukları hikayeleri yirmi dört saat boyunca profillerinde sergileme şansına sahipler.

Facebook hikaye oluşturmak istiyorsanız, hikayem butonuna basıp kendi hikayenizi hemen başlatabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hikayeler alanında çeşitli efektler bulunuyor. Bu efektler yardımı ile kolayca içerikleri kişiselleştirebilirsiniz. Ardından içerikleri yayınlayabilirsiniz. Kimi zaman kullanıcılar, hazırladıkları ve paylaştıkları hikayelerden memnun olmuyorlar ve silmek istiyorlar. Facebook hikaye oluşturma adımları kolay olduğu gibi aynı zamanda Facebook hikaye silme işlemleri de bir hayli kolay.

Facebook üzerinde oluşturduğunuz hikayeyi pratik bir şekilde silebilirsiniz. Facebook kullanıcıları, hikaye silmenin nasıl yapılacağını da sık olarak araştırırlar. Eğer ki, hikaye oluşturduysanız, bu gönderiler normal şartlarda yirmi dört saat boyunca yayında kalıyor. Hikayeleriniz, arkadaşlarınız ve takipçileriniz tarafından yirmi dört saat boyunca görülebilir. Fakat yirmi dört saat dolmadan da Facebook hikaye silme işlemleri yapabilirsiniz.

Bunun için birkaç basit adım gerçekleştirmeniz lazım. Haber kaynağı üzerinde yer alan hikaye yazısına tıklayın. Hikayenizde silmek istediğiniz görsel veya video içeriği bulun. Ardından bu görsel ya da video içeriğe dokunun. Sağ alt alandaki üç nokta sembolünü seçin. Sonrasında ise videoyu sil veya fotoğrafı sil simgesine tıklayın. Bu işlem sonunda Facebook hikaye silinmiş olur. Diğer yandan hikaye, Facebook Messenger üzerinden de silinir. Facebook hikaye oluşturmak ve Facebook hikaye silmek işte bu kadar kolay.

Facebook Kullanmanın Markalara Faydaları

Facebook hikaye oluşturma hakkında bilinmesi gerekenlerden söz ettik. Hikaye oluşturma Facebook aktivitesi, markalar için de bir hayli önemlidir. Peki, Facebook’un markalara faydaları neler? Dijitalleşme ve internet kullanımının yaygınlaşması ile Facebook gibi sosyal medya uygulamalarının kullanıcı sayıları da artmaya devam ediyor. Pek çok özelliği ile diğer sosyal medya uygulamasının ilham kaynağı olan Facebook da bu konuda sosyal medya uygulamaları arasında önde gelen yerini koruyor.

Herkesin elektronik cihazlarla çok kolay bir şekilde istedikleri içeriklere erişim sağlayabildiği Facebook uygulamasının markalar için de önemli bir yeri bulunuyor. Facebook üzerindeki marka sayfasının doğru kullanılması ile markalar pek çok şeyden yararlanabiliyor. Bu nedenle Facebook kullanmanın ve doğru pazarlama yapmanın markalar için önemli faydaları oluyor. Peki doğru şekilde Facebook kullanmanın markalara faydaları nelerdir? Neden markalar Facebook kullanmaya dikkat etmelidir?

Facebook Kullanmanın Markalara Faydaları Nelerdir?

Doğru satış ve pazarlama teknikleriyle Facebook kullanmanın markalara önemli katkıları oluyor. Facebook kullanmanın markalara faydaları şu şekilde listelenebilir:

·         Geniş Kitle: Facebook uygulamasının sosyal medya uygulamaları arasında önde gelen bir yeri bulunuyor. Günümüzde en parlak döneminde olmasa bile hala en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olma konumunu sürdürüyor. Sahip olduğu geniş kullanıcı kitlesi, aynı zamanda markalar için potansiyel müşterileri ifade ediyor. Facebook kullanarak bu hedef kitle ile doğrudan ve etkili bir şekilde iletişim kurulabiliyor.

·         Marka Bilinirliği: Bir markanın bilinirliği ile güvenilirliği eş doğrultuda görülüyor. Facebook üzerinden çeşitli içerikler paylaşarak milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşmak mümkün olurken aynı zamanda bu içerikler ve reklamlar ile marka bilinirliği de arttırılabiliyor.

·         İletişim: Facebook’un markalara sağladığı faydalardan biri de doğrudan ve hızlı iletişimdir. Bu şekilde iletişim kurularak müşteri ve marka etkileşimi artarken marka için sadık müşteriler edinmek de daha kolay olur. Ayrıca bu şekilde müşterilerin taleplerine ve şikayetlerine daha hızlı geri dönüş sağlanabilir.

·         Pazar Araştırması: Bir firma için gelecek stratejileri belirlerken müşteri talepleri önemli bir yer tutar. Bu nedenle mümkün olan en iyi şekilde pazar araştırması yapılması gerekir. Aktif kullanıcı sayısı fazla olan Facebook kullanımı ile kısa sürede müşterilerin taleplerine yönelik araştırmalar yapılarak yeni ürün tasarımları oluşturulabilir ve yeni pazarlama stratejileri geliştirilebilir.

·         Rakip Analizi: Markaların pazardaki payları, rakipleri ile olan rekabet sonuçlarına göre belirlenir. Rakip firmanın uyguladığı pazarlama stratejileri ve ürünleri ile rekabet edilir. Facebook ile rakip markanın uyguladığı yöntemleri incelemek ve analiz etmek mümkün olur. Ayrıca rakip markanın ürünleri ve müşteri ilgisini inceleyerek bu yönde gelişim yapma imkanı sunar.

·         Pazarlama: Facebook üzerinden yapılan paylaşımlar ile kitlelere hitap ederek sadık bir müşteri tabanı oluşturmak daha pratik olur. Bunun için doğru içerikler üretmek ve doğru pazarlama stratejilerini uygulamak gerekir.

·         Gelir: Doğru şekilde Facebook kullanmanın markalar üzerinde doğrudan ve belirgin bir etkisi bulunur. Bunun sebebi Facebook’un ürünlerin tanıtımı için kullanılırken aynı zamanda ürün satışı için de kullanılabilmesidir. Günümüzde ticaret sektöründe e-ticaretin önemli bir payı mevcut.

·         Kriz Yönetimi: Facebook’un kullanıcılar için saat veya mekan kısıtlaması yoktur. Bu yüzden marka ile ilgili bir problem çıktığında marka ismini korumak ve krizi hızlıca çözmek için Facebook kullanılabilir.

·         Analiz ve Geliştirme: Facebook üzerinden paylaşılan her bir içeriğin kaç kişiye ulaştığı ve beğenildiği ile ilgili analizler yapılarak markanın gelecekteki geliştirme yönü ile ilgili planlamalar yapılabilir.

·         Uluslararası Pazar: Dünyanın her yerinde aktif Facebook kullanıcıları var. Facebook kullanarak ve doğru pazarlama stratejilerini uygulayarak bu uluslararası pazara açılım sağlanabilir. Uluslararası bilinirlik elde ederek markanın büyümesi bir adım ileri gidebilir ve daha büyük bir Pazar payına sahip olabilir.

Sipariş Sorgula